2.2.2. A számítógépi program védelme

iDevice ikon

A számítógépi program védelme két módon valósítható meg, az egyik a technikai, a másik a jogi védelem. Az első esetben a fejlesztő informatikai eszközökkel biztosítja, hogy terméke jogosult felhasználó által legyen csak alkalmazható. A második esetben a törvényhozó a szellemi alkotás mindenkivel szembeni védelmét biztosítja jogi eszközökkel.

A szerzői jog alanya szoftver esetében is a természetes személy szerző. A szerző munkaviszonyból folyó kötelessége teljesítéseként elkészített szoftver esetében a szerzőt nem illeti meg díjazás akkor, ha a munkáltató a felhasználásra másnak engedélyt ad vagy a művel kapcsolatos vagyoni jogokat másra átruházza. Ettől eltérően azonban megállapodhat a munkáltató és a szerző. 

A szoftverre vonatkozó vagyoni jogok átruházhatók, azaz nem csupán felhasználási engedélyt adhat a szerző a felhasználónak, hanem a szoftveren fennálló jogokat teljes egészében, kizárólagos jelleggel a felhasználóra ruházhatja át, ezt követően azzal már a szerző sem rendelkezhet. 

Eltérő megállapodás hiányában a szerző kizárólagos joga nem terjed ki a többszörözésre, az átdolgozásra, a feldolgozásra, a fordításra, a szoftver bármely más módosítására - ideértve a hiba kijavítását is -, valamint ezek eredményének többszörözésére annyiban, amennyiben e felhasználási cselekményeket a szoftvert jogszerűen megszerző személy a szoftver rendeltetésével összhangban végzi. A törvény tehát kivételeket biztosít a szoftver használója számára, melyek azonban nem sérthetik a szerző jogos érdekeit. 

A felhasználási szerződésben sem zárható ki, hogy a felhasználó egy biztonsági másolatot készíthessen a szoftverről, ha az a felhasználáshoz szükséges. Ezt azonban nem lehet kiterjesztően értelmezni, a felhasználó kizárólag biztonsági másolat készítésére jogosult, ellenkező esetben szerzői jogokat sért. 

A számítógépi program felhasználására jogosult személy számára nem tiltható meg, hogy elvégezze a program működésének megfigyeléséhez, tanulmányozásához vagy kipróbálásához szükséges cselekményeket, feltéve, hogy e cselekmények nem sértik a programhoz fűződő szerzői jogokat. Aki a szoftver valamely példányának felhasználására jogosult, a szerző engedélye nélkül is megfigyelheti és tanulmányozhatja a szoftver működését, továbbá kipróbálhatja a szoftvert annak betáplálása, képernyőn való megjelenítése, futtatása, továbbítása vagy tárolása során abból a célból, hogy a szoftver valamely elemének alapjául szolgáló elgondolást vagy elvet megismerje. Ez a jog kizárólag a jogszerű felhasználókat illeti meg, értelemszerűen kalóz másolatok esetében nem alkalmazható ezen szabály.