1.1. Bevezetés a távbeszélő-technikába

iDevice ikon

A távközlés legegyszerűbb változata, amikor két fél beszélget. A távbeszélő-technikával a beszédet szeretnénk átvinni nagy távolságra. A hang továbbításának vannak bizonyos nehézségei, akadályai, ezért mióta a technika lehetővé teszi, a hangot jelként továbbítjuk. A táblázatból láthatja, hogy milyen előnyökhöz jutunk ezáltal.

 

A hang átvitelének nehézségei

A jel átvitelének előnyei

a hang energiája kicsi

külső energiaforrást is alkalmazunk

az akusztikus erősítés nehéz

az elektromos erősítés könnyű

a hang terjedéséhez közeg szükséges

a jel közeg nélkül is terjed

a hang terjedési sebessége kicsi (levegőben kb. 300 m/s )

a jel terjedési sebessége milliószor akkora

(fénysebesség, kb. 300 millió m/s)

nem biztosítható a felek közötti titkos hangtovábbítás

a felek közötti jel továbbítása titkosan történik

 

Tehát a beszédet átalakítjuk jellé, azaz elektromágneses hullámmá (villamos áram, fény stb.,) és ezt visszük át a távközlési úton, majd a jelet visszaalakítjuk hanggá. Az átvitel történhet vezetékkel, vagy vezeték nélküli összeköttetéssel. Mindig az adott körülmények (pl. domborzati viszonyok) határozzák meg, hogy melyik változat a gazdaságosabb.

1. ábra
A távközlés folyamatának tömbvázlata

A hang/jel átalakító neve: mikrofon, a jel/hang visszaalakító neve: hallgató.

A mikrofonok és a hallgatók minősége együtt fejlődött a telefonkészülékekkel. A mikrofonok energiáját tápegység biztosítja, az emberi hang csak vezérel. Ezért továbbítható a jel nagy távolságra. Attól függően, hogy a mikrofonáram a telefonközpontból érkezik, akkor központi teleptáplálásról beszélünk, az angol szavak rövidítéséből CB (common battery), vagy saját akkumulátor adja, akkor helyi teleptáplálásról beszélünk, LB (local battery). A vezetékes analóg telefonok CB, a mobiltelefonok LB táplálásúak. A szolgáltatások szempontjából ennek is nagy a jelentősége, mert a központi táplálás a lakásban előforduló áramszünet esetén is működteti a vezetékes telefonkészüléket. Így értesíthetjük az elektromos szolgáltatót telefonon. A korszerű és ingyenes Skype telefon táplálását a helyi 230 voltos konnektorról működtetett számítógéppel oldjuk meg. Ez azonban áramszünet esetén nem biztos, hogy működik, így nem tudjuk értesíteni az áramszolgáltatót.

A telefonkészülékekben található még csengő, ami jelzi a hívást.

A hívott előfizető kiválasztásában a hívómű segít. Ez lehet tárcsás üzemmódú, vagyis pulse, illetve tone üzemmódú. A szolgáltatások szempontjából fontos, hogy tone üzemmódra legyen állítva a hívómű, mert csak így igényelhető a szolgáltatások legtöbbje. A ma már korszerűtlen pulse üzemmódot a számtárcsa, vagy az annak megfelelő billentyű-beállítást kerüljük el. A modern tone üzemmódot sok esetben DTMF-nek nevezik (dual tone multi frequency). Ezt használjuk a szolgáltatások beállításához és törléséhez egyaránt. A készülékeken egy kétállású kapcsolóval lehet a tone üzemmódot beállítani. A tone hívóművek * csillag gombja a szolgáltatás igénybevételének kezdetét, a # kettős kereszt billentyű a szolgáltatás törlését indítja.