1.2. Az analóg telefonkészülékek szolgáltatásai

iDevice ikon Célok

2. ábra
CB 24-es telefonkészülék
Forrás: www.telefonmuzeum.hu

A legtöbb ma használatos vezetékes telefonkészülék analóg. Léteznek szolgáltatások, amelyeket a készülék biztosít, és vannak a központ által elérhető szolgáltatások is.

A készülék által biztosított szolgáltatás elsősorban a készülék képességeinek függvénye. Az első magyar CB telefonkészülék, a CB 24-es (1924-ben vezették be) szolgáltatásai: lehet beszélni, hallani, hívni és fogadni a hívást, mást nem tud. Ezeket nevezzük a készülékek alapszolgáltatásainak, mert ezek a legfontosabbak, amit egy telefontól elvárunk.          

 

A mai komfort készülékek mikroprocesszoros vezérlésűek, általában folyadékkristályos kijelzővel rendelkeznek, és számos szolgáltatást nyújtanak. A 3x4-es billentyűmátrixon felül használnak még speciális gombokat is. Az alábbiakban a legjellemzőbb készülékszolgáltatásokat tekintjük át.

 


3. ábra

komfort telefonkészülék
Forrás: www.telefonmuzeum.hu



A komfort készülékek néhány szolgáltatása

  1. Önhangcsökkentés: a saját mikrofonunk jele igen hangosan hallatszik a saját hallgatónkban. Ezt érdemes csökkenteni elektronikusan, ellenkező esetben halkan beszélünk, hogy ne zavarjuk magunkat. Ilyenkor a partner azonban minket nem hallana jól, ezért mindig visszakérdezne. Az önhangot csak csökkentjük, de nem szüntetjük meg, mert süketnek éreznénk a készüléket.
  2. Adás oldali szintszabályozás: a mikrofonáram nagyságától függően a készülék automatikusan erősíti vagy gyengíti a mikrofon jelét.
  3. Vételi oldali szintszabályozás: a vett beszédjel nagyságától függően a készülék automatikusan erősíti, vagy gyengíti a partnertől érkező jelet.
  4. RINGER kapcsoló: a csengetés hangerejének beállítására szolgál. HIGH - hangos, LOW - halk, OFF - nem csöng. Egyes készülékeken a csengő, hangszíne, esetleg a csengetés dallama is állítható a készülék használat leírása szerint.
  5. Némítás: amikor a partner felé menő jelet lekapcsoljuk (mute gomb), így Ő semmit sem hall, mi azonban halljuk Őt.
  6. Kihangosítás: a kézibeszélő felemelése nélkül (hands free, vagy az SP-phone, vagy a speaker gomb) beszélgethetünk. VOLUME - a kihangosítás hangerejét szabályozza.
  7. Hívásismétlés: csaknem valamennyi elektronikus készülék biztosítja az utoljára tárcsázott szám tárolását legalább 30 percig (a komfort készülékek jóval tovább). A hívásismétlő gomb, (a # pulse üzemmódban, vagy a REDIAL) megnyomásával ismételhető a legutolsó számsorozat. A Redial gomb tehát az utoljára hívott szám megismétlésére szolgál.
  8. Beszélgetés alatti hívószámtárolás: a hívott szám egy speciális memóriahelyre tárolható. Foglalt esetben egy gomb lenyomásával megismételhető a hívás. Ez annyiban más, mint a REDIAL, hogy az itt rögzített szám a felülírásig itt marad, közben más számok hívhatók hívásismétléssel.  
  9. Flash: Recall, vagy R néven is ismert funkció. A FLASH megnyomásakor a készülék egy időre (pl. 90 ± 30 ms) megszakítja a vonalhurkot. Ez az idő kb. fele akkora, mint amennyit a központ bontásnak értelmezne. Digitális telefonközpontoknál  a rosszakaratú hívás megfogására, valamint a bekopogás fogadására használjuk. A bekopogás azt jelenti, amikor beszélgetés közben hangjelzés figyelmeztet arra, hogy valaki hív. A FLASH megnyomásával az első partner vonala tartásba kerül, és a bekopogó hívóval lehet beszélni. A FLASH ismételt használatával visszatérhetünk az első partnerhez. A FLASH + 5 megnyomásával vehetjük igénybe a felajánlott újrahívás szolgáltatást.
  10. Írás a memóriába: a memóriába való beírásnál általában a STORE megnyomásával tároljuk a hívószámot. A memóriahely kijelölése után ismét megnyomjuk a STORE gombot. Az előfizetői számokat a 0 - 9 gombokhoz (10 lehetőség), vagy külön erre a célra használt memóriagombokhoz rendelhetjük. Ez utóbbit közvetlen tárolásnak (direct call) nevezzük. A számsorozat a hívómű típusától függően nem állhat 16 - 23 számjegynél több tagból.
  11. Tárcsázás memóriából: rövidített kódú hívásnak nevezzük azt, amikor a rendszerint MEMO, vagy PROG gomb megnyomása után a 0 - 9 memóriahely egyikét használjuk. Két gomb használatával kiadódik a korábban tárolt hívószám. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy ez nem rövidített hívás, hiszen a központ a hívószám összes számjegyét megkapja.
    Közvetlen tárolás esetén a MEMO, vagy a PROG használatára nincs szükség, hiszen a megfelelő memóriagomb megnyomásával elindul a hívószám küldése. Közvetlen tárolásnál általában 10 - 20 memóriahely van. Sokszor előfordul, hogy 10 memóriagombhoz tartozik egy váltógomb - rendszerint PAGE, vagy LOWER néven. Ennek segítségével kétszeresére növelhető a memóriahelyek száma. PAGE nélkül az első 10 memóriában tárolt valamelyik hívószám adódik ki. A 10 - 19 közötti memóriákat a PAGE működtetésével érhetjük el.  A számkiadás közvetlen tárolásnál tehát egy gomb megnyomásával teljesül az első 10 memóriahelyről. Két gomb, a PAGE és a 10 memóriahely egyikének működtetése szükséges a 10 -19 memóriahelyekről.
  12. Törlés: hívószám tárolásakor hiba esetén a CLEAR lenyomásával törölhető a hibás szám. Új szám beírásakor a CLEAR használata nélkül is teljesül, hogy az új szám beírása törli az előzőt.
  13. HOLD: beszélgetés közben megnyomva a HOLD gombot a partner vonala tartásba kerül, azaz nem bomlik, de nem hall minket. A HOLD ismételt megnyomásával a beszélgetés folytatható.
  14. A tárcsázási mód kiválasztása: a DIALING MODE, vagy a TONE gombokkal állítható be. Tone = DTMF, vagy Pulse= tárcsás üzemmód lehetséges.
  15. TIMER: lehetőség van a beszélgetés idejének mérésére is, ha a TIMER gomb megtalálható a készüléken.
  16. TIME (vagy TIMESET): a gomb a pontos idő beállítására szolgál. A kijelző rendszerint 12 órás ciklusokat mutat. Az AM délelőttöt, a PM délutánt jelez.