4.1. A digitális műsorszórás szolgáltatásai

iDevice ikon

A hagyományos - analóg­ - televízióval nem lehet venni a digitális adásokat. Egy jelátalakító egységet (set-top-box) kell az antenna és a vevőkészülék közé kötni, hogy ne kelljen új készüléket vásárolni. Az újabb gyártású televíziókban ez az átalakító eszköz már be lehet építve.

Magyarországon egy igen jó minőségű eljárással, az MPEG-4 szabvány alapján tömörítik a kép és a hang jelét. Ennek megfelelően MPEG-4-es set-top-box használatára van szükség. A legújabb (MPEG4) kódoló a H.264 videókódolási szabványon alapul.

Egyes műsorokat kiváló, úgynevezett HD minőségben sugároznak. Az analóg készülékek 768X576 képpontot (pixelt) alkalmaznak az európai (PAL) szabványban. A HDTV (High-Definition Television) egy olyan sugárzási szabvány, amely az eddigi analóg előírásoknál ötször nagyobb felbontású képet tesz lehetővé. A 720p = 1280×720 pixel (Progressive = folyamatos) és az 1080i = 1920×1080 pixel (Interlace = váltott soros) tekinthető szabványos HDTV felbontásnak.

A „HD-ready" logó minimum 720 soros felbontást követel meg.  A képernyőformátum a szélesvásznú mozifilmeknek megfelelő 16:9-es (1920/1080=16/9=1,77), szemben a hagyományos 4:3-as képaránnyal (768/576=4/3=1,33).

A „HD-ready" kompatibilis az európai 50, valamint az amerikai 60 Hz-es képfrekvenciával, és rendelkezik digitális HDMI csatlakozóval.

A „Full HD" logóval ellátott berendezés képes kezelni még az 1080p felbontást is. Természetesen az ilyen készülék alkalmas a kisebb felbontások megjelenítésére is.

A HD képhez a sztereo hang mellett 5.1-es, vagy 7.1-es házimozi hangformátum is beállítható. Akkor vihető át a hang tökéletesen, ha a Blu-ray vagy HD DVD lemezen tárolt filmeket HDMI csatlakozón keresztül kapcsoljuk a TV-hez. A filmek lejátszásakor beállítható a hallható hang, és a feliratozott nyelv is.

A HDTV igen részletgazdag, ezért nagyobb sávszélességet igényel, mint a hagyományos tévécsatornák.

A HDTV vételéhez „HD ready" tévékészülékre és egy HDTV vételére alkalmas, speciális beltéri egységre (set-top-box) van szükség.

A HD adás rögzítésére a HDTV set-top boxot hozzá kell kötni a videó- vagy DVD felvevő berendezéshez, de a képet csak normál felbontásban lehet majd rögzíteni. A HD minőség rögzítésére HD felvevőkre van szükség, amik elterjedése a közeljövőben várható.

A HDTV adások egy része külön fizetős, egy része a műsorcsomagban elérhető.

Az EPG (Electronic Programme Guide) elektronikus műsorkalauz segítségével a képernyőn megtekinthető a műsorok programkínálata. A csatornaszám növekedésével egyre fontosabb ez a szolgáltatás, ami által a nézők nem csak csatornák, hanem idősáv, műfaj, vagy a filmekben szereplő színészek nevei alapján is megkereshetik a számukra legmegfelelőbb műsorokat. Az EPG helyettesíti a papír alapú műsorújságot. Az EPG funkció a dekóder (set-top-box) távirányítója segítségével érhető el. Az EPG - a dekódertől függően - további kényelmi szolgáltatásokat is nyújt, úgy, mint a műfaj szerinti keresés, vagy az időzített csatornaváltás. Az EPG-ben távirányítóval egyszerűen, a menüben beállíthatók szolgáltatások (pl.: gyerekzár, kedvenc csatornák, nyelvválasztás stb.).     

A gyerekzár funkció lehetővé teszi, hogy a PIN kód megadása után a szülő lezárja gyerekei elől: a korhatáros, a fizetős műsorokat, vagy teljes csatornákat.

A kedvenc csatornák beállítók az EPG beállítások menüpontjában. A megjelenő teljes csatornakiosztásban kiválasztható és a kedvencekhez adható az összes kedvelt csatorna. Ha csak a kedvenceket szeretnénk látni, elég kiválasztani ezt az opciót, és máris csak a kedvencek közé tett csatornák műsorát látjuk. Így könnyebben és gyorsabban érhetők el a legkedveltebb csatornák.

A kiválasztott nyelven nézhetők a filmek. A távirányítón néhány gombnyomással műsor közben is váltogathatók az elérhető nyelvek.