4.3. Az IPTV

iDevice ikon

Az IPTV (Internet Protocol Television) egy olyan digitális televíziós szolgáltatás, melyet széles sávú interneten biztosítanak IP (Internet Protokoll) használatával.  A széles sáv ebben az esetben legalább 2 Mbit/s-os átviteli sebességet jelent.

A szolgáltatók az IPTV-t úgynevezett Triple-Play csomagban árulják, amely a digitális tv-n kívül tartalmazza a szélessávú internetet és az internet telefont (VoIP Voice Over IP) is. Amennyiben mobiltelefon szolgáltatással egészül ki, akkor nevezzük Quadruple-Play-nek. Az IPTV használatához számítógép, vagy set-top-box-on  keresztül kapcsolódó televízió vevőkészülék szükséges. Az IPTV nagy előnye, hogy mivel a már létező internet hálózatot használja, nem kerül pénzbe az önálló hálózat kiépítése. 

A DVB rendszerekben a broadcast azt jelenti, hogy minden előfizetői háztartásba eljuttatjuk az összes (előfizetett) csatornát, akkor is, ha senki sem nézi.

Az IPTV multicast rendszert használ, azaz több helyre juttatjuk el egyszerre a műsort, de csak azoknak, akik éppen ezt nézik. (Csatornaváltásnál ezért tart több ideig az új műsor megérkezése, mert eddig nem is volt jelen.) A multicasting megoldáshoz Internet Group Management Protocol (IGMP) használatos.

Az IPTV alkalmazza az unicast rendszert is, ami azt jelenti, hogy egy felhasználó kapcsolódik a rendszerhez. Ez a Video on Demand (VoD) technológia.

A VoD egyben egy videokölcsönző szolgáltatás neve is. Az EPG elektronikus műsorújságon a videotékából  kiválasztott filmet a távirányító segítségével megrendelhetjük és azonnal megnézhetjük. A megrendelő 24 órán keresztül, akár többször is megnézheti a filmet. (Nem lehet menteni, másolni, mert a szerzői jog biztosítása miatt a filmeket kódolják.) A filmnézés árát a szolgáltató a havi díjhoz adja hozzá. Technikailag az előfizetők a filmeket úgynevezett point-to-point unicast technológia segítségével érik el. A Video on demand szolgáltatáshoz a multicasttól eltérő - Real Time Streaming Protocol (RTSP) - alkalmazható.

Az IP rendszerben megtekinthető műsorok a set-top-box és az adattovábbító szerver közötti hálózaton belül maradnak, és csak a néző által kiválasztott tartalmat továbbítják. Így egyszerűbb a néző igényeinek megfelelni, mert nem az összes előfizetőnek kell biztosítani egyszerre valamennyi szolgáltatást.  A kiegészítő információk akár a műsor közben is megtekinthetők, például egy sportközvetítés alatt az adattárból információt kérhetünk a sportolóról, különböző kamerák képeit nézhetjük ugyanarról az eseményről, nyelvet válthatunk.  Lehetőség nyílik a műsor lejátszásának megállítására, az egyes részletek átugrására, felvételére is (nem kódolt adások esetén), az RTSP protokoll alkalmazásával.

 A reklámok is jobban alkalmazkodnak majd a nézőkhöz, hiszen jobban követhetők az előfizetők igényei, szokásai.  Az IPTV hatékonyabb tömörítési eljárást alkalmaz, mint a DVB, ezért kisebb átviteli sebességgel érhető el azonos minőségű átvitel. Lehetőségünk lesz távolról, IP telefonunk segítségével rögzíteni egy műsort, de beállíthatunk gyerekzárat is.

Az IPTV jelenlegi hátrányai

Az IPTV igen érzékeny a széles sávú internetszolgáltatás minőségére. Hibát, azaz minőségromlást okoz a csomagvesztés és a csomag késése is. A szélessávú internet általában réz telefonhálózaton jut el a felhasználóhoz. A réz alapú hálózat a központtól legfeljebb 5 km-ig biztosít megfelelő DSL szolgáltatást. Ugyanez a hálózat 1-1,5 km távolságnál messzebb már nem garantál kifogástalan IPTV vételt. A megoldást az optikai vezeték megrendelőig történő eljuttatása jelenti. Manapság még alig támogatott a HDTV formátum az IPTV rendszerben, mert annak nagy a sávszélesség igénye. A megrendelő IPTV igényét a szolgáltató hálózati mérési eredményei döntik el.

Az IPTV jövője

Jelenleg kötött, előre kiválasztott műsorcsomagok vannak. Semmilyen technikai akadálya nincs annak, hogy szabad csatornaválasztás legyen. Az után fizetünk majd, amit néztünk, nem műsorcsomag alapján. Pizzát már jelenleg is vásárolhatunk IPTV segítségével, de a cél a sokkal elterjedtebb és sokoldalúbb szolgáltatások lehetősége.  Már dolgoznak olyan interaktív vevőn, amihez nem szükséges set-top-box, és intaraktívabb a jelenlegi tévéknél.  Nem csak műsorok vételére lesz alkalmas, hanem vásárlásra, kereskedelemre, tanulásra, kommunikációra, információk beszerzésére is.