2.4 A koaxiális kábelek jelölése és jellemzőik

iDevice ikon

Végül, mintegy összefoglalásképpen, a 18. ábrán láthatjuk a kábeltelevíziós rendszerekben leggyakrabban alkalmazott koaxiális kábelek jelölését és legfontosabb jellemzőit. A törzskábeleknél (TC-540) a típus utáni szám a külső vezető átmérőjét adja inch-ben. Ennek a típusnak 0,54 inch=13,72 mm az átmérője.

Az elosztóhálózat kábeleinek azonosítására az RG/U (Radio Guide Utility) jelölésrendszert alkalmazzák.

18. ábra
Koaxiális kábelek jelölése és paraméterei

 

Napjainkban folyik egy új típusú kábeltelevíziós hálózat rendszerbe állítása, amely kiváltja itt is a kültéri koaxiális kábeleket. Ezeknek a korszerű HFC (Hybrid Fiber Coax) hálózatoknak túlnyomó részén optikai hálózatok végzik a jelek nagy távolságú átvitelét. A klasszikus koaxiális szakasz csak a hálózat utolsó kilométerein lelhető fel. Az optikai-koaxiális átalakítást egy speciális eszköz az ONU (Optical Network Unit) végzi, mely a kimenetek mennyiségétől függően több koaxiális szakaszt is elláthat.

 

Speciális kialakítású koaxiális kábelekkel találkozhatunk a rádió- és televízió adóknál. Az adóberendezéstől az antennáig az információt tápvonalakon juttatják el. Ezek lehetnek koaxiális kialakításúak is. Nagyobb teljesítményeknél már csőtápvonalakat használnak. A csőtápvonal zárt, fémfallal határolt hullámvezető, melynek belsejét levegő tölti ki. Az elektromágneses energia a cső hossztengelye irányában terjed. A leggyakoribb a négyszögletes és a kör keresztmetszetű csőtápvonal, ez utóbbit bordázott kivitelben is gyártják. A csőtápvonalak geometriai mérete meghatározza a továbbítható jel frekvenciáját és teljesítményét. Ez a teljesítmény lehet akár kW fölötti is. A 19. ábra jobb oldalán egy 7 kW-os koaxiális tápvonalat, balra pedig egy 50 kW terhelhetőségű elliptikus csőtápvonalat láthatunk.

 

19. ábra
Csőtápvonal és koaxiális tápvonal

 

Eddig azt tanultuk, hogy a koaxiális kábel külső vezetőjének árnyékoló szerepe van, elválasztja a kábel belsejében haladó és az azon kívül lévő elektromágneses tereket. Megakadályozza azt, hogy a továbbított jel kilépjen a kábelből (sugárzás), illetve azt is, hogy a kábelen kívüli zavarok bekerüljenek a kábel belső terébe (áthallás).

A koaxiális kábelek egy különleges típusa az ún. sugárzó kábel (20. ábra). Ha a külső vezetőn réseket vágunk, akkor a kábel a réseken keresztül sugározni fog, úgy, mint egy antenna. Ilyen kábellel speciális körülmények között (aluljáró, mélygarázs, közúti alagút stb.) is meg lehet valósítani a vezeték nélküli kapcsolatot.

 

20. ára
Sugárzó kábel

 

Ezzel a megoldással találkozunk akkor is, amikor a mobiltelefonunkat a metróban használjuk.