1.7 Összefoglalás

iDevice ikon

Az elektromágneses mezőnek az egyik megnyilvánulási formája a mágneses tér. Létrehozható egy állandó mágnessel, illetve árammal. A mágneses teret, hasonlóan a villamos térhez, erővonalakkal tudunk szemléltetni, de ellentétben a villamos erővonalakkal, önmagukba záródva veszik körül az áramot.

A mágneses tér jellemzői:

Az anyagokat a μr értékük szerint dia, para, ferromágnesekre oszhatjuk fel, ezek közül csak a ferromágnesek mágnesezhetők (Fe, Co, Ni), nagy értékű a μr.értékük. 

A Curie-pont, az a hőmérséklet, ahol megszűnik az anyag mágneses tulajdonsága. A ferromágnesek mágnesezését a hiszterézis görbe írja le, két nevezetes pontja is van a függvénynek:

  • remanens indukció
  • koercitív térerősség

A tekercsek technikai alkalmazásakor mágneses körök jönnek létre, ahol a különböző jellemzők kiszámolása analógiát mutat a villamos áramkörökkel. A számolás alapelve a gerjesztési törvény:

 

Mágneses térben vezetőben folyó áramra erőhatást tapasztalunk. Alapesetben B ┴ l, .

Vezetékpárok esetén forgatónyomaték keletkezik (pl. villamos motor).

Ha egy vezető környezetében változik a mágneses tér, vagy egy állandó mágneses térben mozog egy vezető, benne feszültség indukálódik. (Elektromágneses indukció)

Első esetben

nyugalmi indukció

Másodikban

mozgási indukció

Ezekkel az összefüggésekkel (Faraday) az indukált feszültség nagyságát, a Lenz törvénnyel az irányát lehet meghatározni. Ha a vezetőkben változik meg az áramerősség, benne is indukálódik feszültség, ezt önindukció feszültségnek nevezzük. Nagysága a Faraday törvénytől levezethető:

, ahol L a rendszer önindukciós tényezője, induktivitása.

 

Értéke függ az anyagi minőségtől és a  geometriai méretekről, menetszámtól.

Induktivitásokat is a másik két passzív áramköri alkatrészhez (ellenállás, kondenzátor) hasonlóan össze lehet kapcsolni, az eredő induktivitás kiszámolása az ellenállások eredőjéhez hasonló módon történik.

 

Végül az induktivitások viselkedését vizsgáltuk az áramkörbe történő be illetve kikapcsoláskor. A változások sebességét itt is a időállandóval jellemeztük , és a függvényeket felrajzoltuk,.

Az elektromágneses indukció vezet át minket, a következő nagy témakör tárgyalásához, a váltakozó feszültséghez.