1.3. Az NTSC rendszerű dekódolás

iDevice ikon

Az NTSC dekóder működését a 35. ábrán követhetjük végig. Itt is összekapcsoljuk a dekódolási folyamat egy-egy részfeladatát az egyszerűsített, de jellegzetes tömbvázlat egy-egy fokozatával.

 

35. ábra

 

A világosságjel csatornájában egy sávzáró szűrővel csökkentjük a színsegédvivőt és oldalsávjait. Ez a világosságjelet nem torzítja számottevően, hiszen az összetevői ebben a sávrészben már kisszintűek; ugyanakkor nagymértékben csökken a spektrumbeszövésből eredő zavarás.

A színcsatornában egy sáváteresztő szűrő csak a színsegédvivőt és oldalsávjait engedi át. Az ebben a sávrészben található világosságjel-összetevők nem jelentősek, mert kisszintűek és a fázisérzékeny demoduláció tovább csökkenti a zavarás mértékét.

A két szorzóáramkör elvégzi a kvadratúramodulált jel fázisérzékeny demodulálását; külön-külön visszaadják az uI, illetve az uQ összetett színkülönbségi jelet.

A feszültségszabályozott oszcillátor (VCO: Voltage Controlled Oscillator) előállítja a szorzódemodulátorok számára a színsegédvivő-jelet. Ennek fázishelyességét egy szabályozó áramkör (APC és VCO) biztosítja.

A fázisdetektor (APC: Automatic Phase Control) összehasonlítja a feszültségszabályozott oszcillátor jelét a színszinkronjellel, és a fáziskülönbséggel arányos szabályozó jelet ad.

A fázis-összehasonlító részére a burst idején kinyíló kapuáramkör engedi át a színszinkronjelet. A kapuáramkör megfelelő időzítését a szinkronjelek biztosítják.

A fázistoló áramkörök - ahogyan a kóderben is - beállítják a megfelelő fázisú (I és Q irányú) színsegédvivőt.

Az aluláteresztő szűrők elvégzik a színkülönbségi jeleknek megfelelő sávhatárolást. A sávon kívül eső zavarok elnyomása mellett azonban - mint említettük -  az uI jel 0,5...1,5 MHz közötti összetevőit 6 dB-lel ki kell emelni.

A késleltető áramkörök - a kóderhez hasonlóan -  a három ág (uY, uI, uQ) futási idejét teszik azonossá.

A mátrix áramkör az uY, uI és uQ jelekből előállítja a három színjelet.