2.2. A PAL rendszerű kódolás

iDevice ikon

A PAL kódolás folyamatát a 40. ábra alapján követhetjük végig. A kóder feladata az összetett színes videojel összeállítása.

 

40. ábra

A mátrix áramkör a jelforrástól kapott uR, uG, uB színjelekből előállítja az uY világosságjelet és az uSR, uSB egyszerű színkülönbségi jeleket.

Az aluláteresztő szűrők elvégzik a színkülönbségi jelek megengedett sávhatárolását. Mindkét szűrő felső határfrekvenciája 1 MHz.

A világosságjelet késleltető áramkör biztosítja a világosság- és a színezettség-összetevők azonos futási idejét.

A színsegédvivő oszcillátor az SB iránnyal azonos fázisú jelet állít elő.

A fázistolós PAL kapcsoló előállítja a +SR irányú színsegédvivőt, és ezen elvégzi a soronkénti fázisváltást: 90º fázistolás és 0º/180º kapcsolgatás.

A két kiegyenlített modulátor előállítja a kvadratúramodulált jel két összetevőjét.

A színsegédvivő oszcillátor alapjelet ad a vezérjel-generátornak: a pontos frekvenciaviszony biztosítja a jó spektrumközbeszövést.

A vezérjel-generátor több feladatot lát el: előállítja az összetett színes videojel sor- és képszinkronjeleit; vezérli a PAL kapcsoló fél-sorfrekvenciás váltását; biztosítja az indító- és kioltó jeleket a jelforrás részére; vezérli a színszinkron kapuáramkört.

A színszinkronjelek előállításának egyik lehetséges megoldása az, hogy a burst idején egy-egy impulzust adunk az uSR és az uSB jelekhez. A kellő időzítésű és polaritású burst kapujel hozzáadódik a színkülönbségi jelek - ezalatt nulla - értékéhez, és modulálja a színsegédvivőt. A moduláló kapujel polaritása, illetve a PAL kapcsoló együttesen biztosítják, hogy a színszinkronjel két összetevője -SB irányú (180º), illetve ±SR irányú.

Az összegzőáramkör a kvadratúramodulált jel két összetevőjét összeadva előállítja a QAM jelet; ezt hozzáadja a világosságjelhez, tehát elvégzi a spektrumbeszövést; és mindehhez hozzáadja a sor- és a képszinkronjeleket.