2.3. A PAL rendszerű dekódolás

iDevice ikon

A PAL dekódolás folyamatát a 41. ábrán követhetjük végig. A dekóder az összetett színes videojelből előállítja a világosság- és a színinformációt hordozó jeleket.

 

41. ábra

 

A világosságjel csatornájában a sávzáró szűrő elnyomja a színsegédvivőt és oldalsávjait, hogy a spektrumközbeszövésből eredő zavarás csökkenjen. A világosságjel összetevői ebben a sávrészben már amúgy is kisszintűek, ezért ezek elnyomása nem okoz számottevő világosságjel-torzulást.

A színcsatornában egy sáváteresztő szűrő csak a színsegédvivőt és oldalsávjait engedi át. Az ebben a sávrészben található világosságjel-összetevők nem jelentősek.

A soronkénti fázisváltás miatt képezni kell két egymás utáni sor átlagát: így érvényesül a fázisváltás elve, így csökken a fázistorzítás miatti színhiba.

Az elektronikus átlagolás áramkörét külön kiemeltük a dekóderből (42/a ábra).

Két egymás utáni sor eredője elektronikusan csak akkor képezhető, ha az egyik sor jelét tároljuk, amíg a másik sor jele megérkezik. Ezt biztosítja a színcsatornában levő késleltető áramkör.

A késleltetett és a közvetlen jel fázisa azonban csak ellentétes vagy azonos lehet, minden más esetben az eredő fázisa is megváltozik. A színsegédvivő negyedsoros ofszetje (és a képfrekvenciával történt megnövelése) miatt ez azt jelenti, hogy a pontos késleltetési idő vagy valamivel kisebb, mint a soridő, vagy valamivel nagyobb annál. A kisebb késleltetési időt egyszerűbb megvalósítani, ezért az előbbieket figyelembe véve 63,943 μs-os késleltető áramkört alkalmaznak. (Az eltérés a pontos soridőtől annyira kicsi, hogy nem zavaró: nem észrevehető az, hogy nem pontosan egymás alatti színezettségtartalmat átlagolunk.)

A késleltetett és a közvetlen jel összegző- és kivonóáramkörre kerül. A 42/b ábra alapján könnyen belátható, hogy a kivonóáramkör kimenetén mindig csak az uSB-vel modulált színsegédvivő, az összegzőáramkör kimenetén pedig mindig csak az uSR-rel modulált színsegédvivő jelenik meg.

A két szorzóáramkör a kvadratúramodulált jelet fázisérzékenyen demodulálja: külön-külön visszakapjuk az uSR, illetve az uSB színkülönbségi jelet.

Az aluláteresztő szűrők elvégzik a színkülönbségi jeleknek megfelelő sávhatárolást. A sávon kívül eső zavarok elnyomása mellett kompenzálni kell a színsegédvivő oldalfrekvenciáinak egyenlőtlen erősítését.

A világosságjelet késleltető áramkör - a kóderhez hasonlóan - biztosítja a világosság- és a színezettség-összetevők azonos futási idejét.

A feszültségszabályozott oszcillátor előállítja a szorzódemodulátorok számára a színsegédvivő jelet. Ennek a fázishelyességét (SB irány) egy szabályozó áramkör biztosítja. Egy fázisdetektor összehasonlítja a feszültségszabályozott oszcillátor jelét a színszinkronjel átlagfázisával, és mindaddig szabályozó jelet ad, amíg a színsegédvivő oszcillátor a helyes fázisra (SB irány) be nem áll.

A fázisdetektornak kettős szerepe van. A színszinkronjel fázisát összehasonlítva a feszültségszabályozott oszcillátor SB irányú jelével

  • a hibajel egyenáramú összetevőjével (átlagával) a színsegédvivő oszcillátor fázisát szabályozza;
  • a hibajel váltakozó áramú összetevőjével (ami a ±45º váltakozásból ered) elvégzi a PAL kapcsoló fázishelyes (fél-sorfrekvenciás) kapcsolgatását.

A fázistolós PAL kapcsoló - a kóderhez hasonlóan - előállítja a +SR irányú színsegédvivőt, és ezen elvégzi a soronkénti fázisváltást: 90º fázistolás és 0º/180º kapcsolgatás.

A színszinkronjelet a burst idején kinyíló kapuáramkör engedi át a fázis-összehasonlító részére.

A kapuáramkör megfelelő időzítését a szinkronjelek biztosítják.

A mátrix áramkör az uY, uSR és uSB jelekből előállítja a három színjelet.

 

 

 

42. ábra