Az adatmodellek alapelemei

iDevice ikon

Az adatmodellek alapelemei

Az egyed: minden olyan dolog (objektum), ami minden más dologtól (objektumtól) megkülönböztethető.

Előzetes tanulmányokra támaszkodva az egyedet nevezzük fájlnak.

Az egyed egy konkrét értéke: előfordulás.

Például: DOLGOZÓ, AUTÓ, BETEG, ÜGYFÉL, CIKK, BIZONYLAT...

Tehát én, mint Kupcsikné Fitus Ilona egy előfordulás leszek a Számalk Rt. Dolgozó egyedében vagy egy balesetet követően az egyik kórház Beteg-egyedében. Már most érezzük, hogy a két egyedben más-más jellemzőimmel fogok szerepelni.

 

A tulajdonság: az egyed belső szerkezete.

Az egyedeket tulajdonságokkal (attribútumokkal) írjuk le.

A tulajdonság értékeivel egy adott egyed konkrét értékét határozzuk meg.

A dolgozó nevű egyed tulajdonságai például: név, lakcím, dolgozószám, fizetés, végzettség, osztály,...

A beteg nevű egyed tulajdonságai: név, életkor, TAJ-szám, diagnózis,...

 

Amennyiben egy tulajdonság vagy tulajdonságok egy csoportja egyértelműen meghatározza, hogy az egyed melyik értékéről van szó, akkor ezeket együtt kulcsnak nevezzük.

Pl. hallgatókód a HALLGATOban

A hallgató jelentkezéskor előírás szerint megadja azt az 5 adatát, amely őt egyértelműen azonosítja. Ezek: neve, lakcíme, születési helye, ideje, anyja neve. Miután ez az 5 tulajdonság nagyon hosszú kulcsnak, ezért a nyilvántartásba vételkor azonnal generálnak neki egy rövid azonosítószámot, amit hallgatókódnak nevezhetnek el.

 

A kapcsolat: az egyed külső szerkezete.

A kapcsolat az egyedek közötti viszony.

A konkrét értékek a kapcsolat előfordulásai.

Példa:

VEVŐ-RENDELÉS, SZÁMLA-CIKK ...

 

A példákban már az egyedek neve is sugallja a kapcsolatok fajtáját: 1 vevőhöz több rendelés tartozhat, több számlán szerepelhet 1 bizonyos cikk. Egyelőre csak sejtjük, hogy azért van több egyedünk az adatbázisban, mert ugyanazt az adatot feleslegesen többször nem fogjuk tárolni. Egy vevőnek van rengeteg olyan tulajdonsága, ami egyértelmű: a törzsadatai (pl. név, születési hely, idő, különféle azonosítószám stb.) és aktuális adatai (mint pillanatnyi lakcíme, telefonja, utolsó vásárlásának dátuma stb.). Ezen kívül vannak a forgalmi adatai, melyek minden rendelése alkalmával tárolásra kerülnek (pl. rendelés dátuma, fizetési határidő, összérték stb.). Ha belegondolunk, hogy egy rendelés több tételt is tartalmazhat, akkor minden egyes rendelési adathoz több rendeléstétel is tartozhat, vagyis új egyed szükséges, melyben a konkrét rendelésbeli cikk és az abból megrendelt mennyiség kerül tárolásra.

Később meglátjuk, hogy milyen algoritmus szerint járnak el az egyedek kialakításánál relációs modell esetén.