6.6. Váltakozó áramú teljesítmény

iDevice ikon

A váltakozó teljesítmény meghatározásakor az áramköri elemen fellépő feszültségnek és áramnak az összetartozó pillanat értékeit kell összeszorozni, és az így kapott pillanat teljesítményeknek az átlagát kell képezni.

Ellenállás Φ = 0°

, ahol U és I az effektív érték.

Ez a teljesítmény akkor keletkezik, ha a fogyasztó az áramot a töltéshordozók ütközése révén gátolja (melegedés).

Induktivitás Φ = 90°

 az induktivitás összességében nem fogyaszt energiát(Az induktivitás látszólagos (meddő) fogyasztó. A teljesítmény átlagértéke nulla. Itt az u feszültségnek és az i áramnak a szorzatát meddő teljesítménynek(Q) nevezzük.

 

Kapacitás Φ =­ 90°

 a kondenzátor összességében nem fogyaszt energiát, és teljesítménye is nulla( vagyis a kondenzátor is látszólagos (meddő) fogyasztó.

.Az u i szorzatot itt is meddő (Q) teljesítménynek nevezzük.

 

Összegzés

 

tehát azt mondhatjuk: a váltakozó áramú áramkörökben az U∙I szorzat nem jellemzi a fogyasztást, csak látszólagos teljesítményt jelent; - a fogyasztásra jellemző, ténylegesen felvett teljesítmény az áram és feszültség közötti fáziseltéréstől is függ. A látszólagos teljesítmény megkülönböztető jelölése: S.

 

                     - látszólagos teljesítmény

           - hatásos teljesítmény

         - meddő teljesítmény

 

A hatásos teljesítmény a látszólagos teljesítménynek a fogyasztásra jellemző része: a fogyasztó energiafelvételét jellemzi. Egyenáramnál csak ez lép fel, berendezéseinkben ezt tudjuk használni, ez mérhető a teljesítménymérővel.

cosφ: teljesítménytényező

Berendezéseinknél arra törekszünk, hogy  legyen, ha ez nem áll fenn, gondoskodnunk kell fázisjavításról (fáziseltolás csökkentéséről).

.

Az induktivitás hatását kondenzátorral, a kapacitásét induktivitással kompenzálhatjuk (103. ábra).



103. ábra
Induktív és kapacitív fogyasztó kompenzálása