4.2. Szálak hegesztése

iDevice ikon

A tisztítás még nem elegendő feltétel az illesztéshez, ezért mielőtt a két szálat pozícionálni kell, vagy pedig az adók vevők szereléséhez kell előkészíteni a szálat, akkor a szálvéget merőlegesre és hibamentesre le kell törni. Az üveg törésének elve igen egyszerű, valahol megkarcolva a szálat meghajlítjuk, és ahol a leggyengébb az anyag - a karcolásnál - végigreped, illetve eltörik. A vágóberendezéseknél egy gyémánt (vagy nagyon kemény fém) vágóélt kellett létrehozni úgy, hogy a szálba történő bemetszés a felületre merőleges legyen.

A szálak töréséhez speciális száltörőket alkalmaznak. A megfelelő hosszban megtisztított szálvéget befogó pofák rögzítik. Ez két célt szolgál: a karcolás alatt a szál fixen maradjon, és ne mozduljon el. A legtöbb száltörő berendezés esetén a karcolás után a szálat ráfeszíteni egy üllőre, melynek kiképzése enyhén domború. Ezáltal a szálban keletkező keresztirányú feszültség elpattintja a szálat. Ez az úgynevezett hajlítva-karcolás elve.

50. ábra
Optikai szálak törése

A törésnek merőlegesnek kell lennie, hiszen két szálat csak így lehet tökéletesen illeszteni. Hibás törés plusz beiktatott csillapítást okoz. Az ábrán néhány hibás törés is látható.

51. ábra
Hibás törése

A hegesztés első lépése a szálak illesztése. A szálak illesztése két irányban történik (x-y koordinátatengelyek mentén). A monomódusú szálak pontos illesztésénél már figyelni kellett a mag elhelyezkedését is, mert oly kicsi az átmérője, hogy 1 m eltérés már megengedhetetlenül nagy csillapítást vinne a rendszerbe. Erre fejlesztették ki a LID rendszert, mely a két magot illeszti össze.

52. ábra
LID rendszer

Mindkét szálat meghajlítják (1 cm-nél kisebb átmérőre) úgy, hogy a primer védelmen keresztül az egyikbe be lehessen világítani, illetve a másik szálból ki lehessen csatolni a fényt. Akkor megy át a legtöbb fény, ha a két szál magja éppen illeszkedik egymáshoz. Magát a pozícionálást három irányban pozícionálók segítségével, kézzel vagy automatikusan végezhetjük el.

A szálak kötése két elektróda között gerjesztett ív segítségével történik. A berendezések ezt a folyamatot automatikusan végzik el, sőt a kötést követően leellenőrzik a kötés minőségét.

53. ábra
Szálhegesztő készülék

Az optikai szálakat hegesztés után egy száltartó kazettába kell elhelyezni. Ennek célja, hogy rögzítse a kötést és tehermentesítse azt. A hegesztéseknél szükséges a kötés helyét rögzíteni, valamint a primer védelmet helyreállítani. A legegyszerűbb primer védelem visszaállítási módszer, hogy az összes kötés elhelyezése után az egész tálca szilikonnal kiöntésre kerül. Hátránya a technológiát a szilikon kötési ideje megnöveli, valamint nem korrigálható a hiba. Ezért kifejlesztették a zsugorhüvelyes megoldást. A hegesztést követően a zsugorhüvelyt rázsugorítják a szálra hőlégfúvó, vagy egy kis kályha segítségével.

54. ábra
Zsugorhüvely felépítése

Kialakítása: kétrétegű, a belső rétegbe kell elhelyezni a szálat. A két réteg közötti fémrúd kötés merevítés céljából található benne és hogy a zsugorításkor az egyenetlen zsugorodás esetén se tudjon a hüvely meghajolni. Ezzel biztosítja, hogy a kötés el ne törjön se a zsugorítás közben, se később. A légmentes elzárást biztosítani lehet még a középső rétegben elhelyezett ragasztó anyaggal is. A szálat úgy kell a zsugorhüvelyben elhelyezni, hogy a szál primer védelme mindkét oldalon legalább 4-5 mm-re belógjon a zsugorhüvelybe.