4.4. Optikai kábelkötések elrendezése

iDevice ikon

56. ábra
Száltartó kazetta

A kiképzése olyan, hogy a pászma végeit lehessen hozzá fixen rögzíteni, általában műanyag szorító bilinccsel. A szálat olyan hosszúra érdemes hagyni, hogy a tálcát háromszor körbeérje. Ekkor hibás hegesztés esetén - mindig egy-egy kör kivételével - háromszor javítható a kötés. A száltartó kazetta külső szélén kell vezetni a szálat, hogy az előírt minimum 4 cm-es átmérő megmaradjon, így a minimális csillapításérték garantálható.

57. ábra
Lapozható száltartó rendszer

Egy ilyen száltartóba maximum 12 hegesztett kötést lehet elhelyezni.

Az optikai kábelek kötéslezárásánál a száltartó kazettákat kell megfelelően elhelyezni és rögzíteni. Ezen felül a be nem kötött szálakat vagy a pászmákat kell megfelelő hosszban feltekerve elhelyezni még a kötéslezáró egységben.

A mai technológiáknál nem ritka a több száz szálas kötések illetve leágazások megvalósítása sem. Olykor még a kötésben helyezik el a splittereket is. Hogy ilyen mennyiségű eszköz beférjen a kötőhüvelybe speciális száltartó tálca-rendszert tartalmaznak a kötéslezárók, melyek lapozhatók, átrendezhetők. A kötésük bonyolultabbá vált, hiszen a szálak vezetését, az elrendezés módját és így a kötéseket is csak speciálisan kiképzett szakemberek végezhetik.

58. ábra
Optikai kötéslezáró egységek

A kötések végezhetők lenn az alépítményben, ekkor a munkahelyet ott kell kialakítani, vagy egy külön erre a célra átalakított szerelőkocsiban. Ilyenkor az alépítmény megközelíthetőségéről kell gondoskodni. A kábel kiépítése során az aknában 15-15 m tartalékot kell biztosítani, így a szerelőkocsiban történhet a kötés magvalósítása.

59. ábra
Szerelőkocsi