4.3. Szálak mechanikus kötése

iDevice ikon

Egy másik módja az optikai szálak kötésének a mechanikus kötések. Itt nem történik a szálvégek hegesztése, hanem a két előkészített szálat egyszerűen szembe pozícionálják egymással. Ehhez egy kötőhüvelyt alkalmaznak.

55. ábra
Kötőhüvely felépítése

A mechanikus kötésnél a szálakat ugyanúgy elő kell készíteni, mint a hegesztéses eljárásnál. Tisztítás, primer védelem eltávolítás, szálvégek méretre törése. Ez utóbbit más az egyes kötőgépek elvégzik „helyettünk". Mivel a legjobb kötéseket hegesztéssel lehet elérni, a kötéscsillapítás 0,01 dB körüli érték, ráadásul a legstabilabb, legidőtállóbb is.

A fényvezető szálak hegesztése és szerelése a vonalon, a mai gyakorlat szerint szerelő gépkocsiban történik. A kábelfektetés, illetve a kábelbehúzás során a kötéshelyeken 15-15 méter többletkábelt helyeznek el azért, hogy a kábel a szerelő gépkocsiba beérjen. A többlet kábelhossz földkábel esetén a terepi viszonyoktól függően hosszabb is lehet.

Ezzel az eljárással szemben veszi fel a versenyt a mechanikus kötéstechnológia. A csillapítást már sikerült 0,1 dB alá levinni, a kötőhüvely megfelelő stabilitást biztosít. Nincs szükség tartalék kábelekre, hiszen nem kocsiban történik a kötés, hanem a „kötés helyén". Ezért ez a rendszer az előfizetői leágazásoknál egyre elterjedtebbé válik.

A kötőhüvely egy olyan műanyag (esetleg fém) kötőelem, mely biztosítja a két optikai szál pozícionálását. Erre a hüvelyben található puha, enyhén deformálódó fém hivatott. Ebbe egy szerszám segítségével préselik be az optikai szálakat, ezért ezek a kötőhüvelyek nem újra hasznosíthatók. A kisebb csillapítás elérése érdekében az optikai szálak közé törésmutató illesztő folyadékot is helyeznek. A mai érkötő gépek már a reflexiós csillapításra is ügyelnek, azaz a szálvégeket 8°-ban törik. Ezáltal kábeltévé hálózatokban is alkalmazhatóak lesznek.