4.3.2. Nyomtatók

iDevice ikon

A nyomtatók a monitorok elterjedése ellenére sem veszítették el jelentőségüket, szerepük csupán átalakult. Áttekintjük az informatikai eszközökben alkalmazott lényeges mai technológiákat, s összehasonlítjuk egyes jellemzőiket ebben a fejezetben. Három típussal ismerkedünk meg:

  • a tűs mátrix;
  • a tintasugaras és
  • a lézer nyomtatókkal.

Történetileg a ma alkalmazott három közül a tűs mátrix nyomtatók jelentek meg legrégebben. Ez az ütő nyomtatók közé tartozik. Maga a megmozgatott tű egy, a papír elé helyezett festékszalagot üt meg, melynek nyomán pontnyi festéknyom keletkezik a papíron.

45. ábra Tűs mátrix nyomtató befűzött leporelló papírral

 

Ez az egyetlen ma használatos, egy nyomtatási ütemben - önindigós papírt használva - többpéldányos nyomtatásra alkalmazható készülék. E tulajdonsága miatt a számviteli szoftverek kedvelt eszköze. Ehhez illeszkedően alakították ki a papírtovábbításra alkalmas perforált szegéllyel rendelkező (A/4 és A/3 méretben gyakran alkalmazott) leporelló papírokat, melyek a lapmérethez igazodó elválasztó perforációval, de több száz oldalas egybefüggő méretben kerülnek forgalomba.

A nyomtató alapvetően egy színű nyomatok készítésére szolgál (a megjelenített szín a festékszalag színe, melyből több féle létezik, de leggyakoribb a fekete és a kék), bár a kereskedelemben ma is alkalmaznak többszínű nyomatok előállítására alkalmas változatot (pl.: nyugták nyomtatására). Ez esetben is csak az első példány lesz több színű.

A nyomat minőségét a pontok távolsága határozza meg. Készülnek 9 és 24 tűs készülékek. A tűket elektromágnesek mozgatják rugó ellenében. A 24 tűs kivitel már alkalmas grafikák megjelenítésére is - bár mai szemmel nézve gyenge minőségben.

46. ábra Tűs mátrix nyomtató szerkezeti részei

 

A tűs mátrix nyomtatók további hátránya a magas működési zaj és az alacsony nyomtatási sebesség.

Nagyságrenddel jobb képminőség, csendes működés jellemzi, így házi használatra kiválóan alkalmasak a tintasugaras nyomtatók.

 

47. ábra Színes tintasugaras nyomtató

 

Bár eleinte (1980-as évek) csak fekete nyomatokat tudtak előállítani, ma szinte kizárólag színes változatok kaphatóak.

Működési módszere: a tintapatronban lévő festékcseppek papírra juttatása. Egymással párhuzamosan sűrűn elhelyezkedő mini fúvókák állítják elő a képpontokat. A festék „kilövésére" több technika is alkalmazható: piezokristályok segítségével, elektrosztatikusan, vagy hőközléssel. Utóbbi esetben több száz fokra hevítik a tintát, mely azonnal elpárolog, kitágul, s így igen gyorsan hagyja el a néhány század milliméter átmérőjű fúvókákat.

48. ábra Tintasugaras nyomtatási módszer (buble jet)

 

Rendszerint a fekete szín előállításához külön patron áll rendelkezésre, s nem az alapszínekből állítják elő. Ez részben takarékosabb, gyorsabb, részben pedig jelentősen jobb minőségű, szebb fekete nyomatok előállítását teszi lehetővé (a fekete így feketébb, mint a színkeverés esetén).

E nyomtató típusnak előnyei mellett fő hátránya a tintapatronokban rejlik. Szerencsétlen - de ma már kiveszőfélben lévő - konstrukció, ha a fekete és a színes patronok egyetlen egységbe vannak szervezve, hiszen így ha egy szín kifogy, a többiben lévő is pocsékba megy. Némileg takarékosabb megoldás, ha négy külön patron tartalmazza a fekete, valamint a három színes festéket. (Létezik köztes megoldás is: fekete + kombinált színes patron.) De minden esetben maga a patron ára felveheti a versenyt a készülék beszerzési árával. Ám ennek oka logikus: gondoljunk bele, milyen tintára van szükség, hogy ilyen kis átmérőjű fúvókán, ilyen kis méretű cseppet alkotva képes legyen átjutni, ám még hosszabb idő alatt se száradjon bele a fúvókába, a patronba, ugyanakkor azonnal száradjon meg a papíron.

Viszont a színes fotónyomtatók kategóriájában e mellett olyan képminőségi előnyei vannak, hogy ipari kivitelben, nagy felületű (akár B/0 méretű) nyomtatókat is készítenek, alkalmaznak.

S ezt az előnyt az egyre nagyobb teret hódító lézernyomtatók sem tudták (még) elhódítani.

49. ábra Házi, vagy kis irodai használatra készült lézernyomtató

 

Működése: egy elektrosztatikusan mintegy 1kV-ra feltöltött szelén bevonatú forgó hengerről az elektromos töltéseket lézersugárral elvezetik (kisütik). Maga a lézerforrás fix helyzetű, a fény útját lencsével és tükörrendszerrel szabályozzák. A henger továbbfordulva eléri a festékport tartalmazó tartályt („toner"), melyből a töltötten megmaradó felülethez csekély pormennyiség tapad. Még tovább fordulva a henger a port a rányomott, vele együtt forgó papírra keni fel. S bár itt maga a nyomtatás befejeződik, a folyamat még nem, ugyanis a papírral a festék még nem alkot tartós kapcsolatot. (Ezért van, hogy ha elakad a papír, akkor annak kiszabadítása, eltávolítása közben összemaszatoljuk a kezünket.)

 

50. ábra Lézernyomtató szerkezeti felépítése

 

Ezt egy másik, felforrósított hengerhez való préseléssel oldják meg, ügyelve a pontos együttmozgásra. (Ezért van, hogy a nyomtatóból kijövő friss nyomat meleg.) Közben a szelén bevonatú henger továbbfordul, ahol letörlik róla a festékpor maradványokat, s kezdődhet a folyamat elölről. A hengeres kialakítás miatt a nyomtatás folyamatos.

Színes lézernyomtatók esetén a festék felvitele négy, egymáshoz szinkronizált egységgel történik, s a végén egyszerre égetik be a kész nyomatot. Így élénkebb lehet a színhatás, pontosabb a színek megjelenítése.

 

51. ábra Színes lézernyomtató

 

A nyomat azért lehet igen jó minőségű, mert a rendszerint önálló processzorral felszerelt eszköz igen részletgazdag bitképet állít elő, s ennek megfelelően vezérli a nyomtatás teljes folyamatát.

Létezik más technológiai megoldás is, pl.: az OKI által szabadalmaztatott mikro-LED technológia. Itt gyakorlatilag a sűrűn elhelyezett LED-ek látják el a töltésleválasztáshoz szükséges fényforrás szerepét. A méreteket jellemzi, hogy 5 cm-en mintegy 15.000 fényforrást képesek elhelyezni, ami nagyjából 1200 dpi felbontásnak felel meg. E technológia előnye a kisebb helyigény, a képalkotásban a mozgó alkatrészek nélküli kivitel, mely különösen színes nyomatok előállítása esetén sebességnövekedésben is megnyilvánul. E miatt nagy kapacitású berendezésekben sikeresen alkalmazható.

 

Hasonlítsuk össze hát a különböző elven működő nyomtató típusokat!

Szempont

Tűs mátrix nyomtató

Tintasugaras nyomtató

Lézernyomtató

Beszerzési ár

Olcsó

Olcsó

Drágább

Üzemeltetési költség

Olcsó

Drága

Közepes

Karbantartási igény

Kicsi

Nagy

Nagy

Nyomtatási minőség

Gyenge (csak karakteres nyomtatásra)

Kiváló

Kiváló

Nyomtatás sebessége

Lassú

Lassú

Gyors

Működési zajszint

Magas

Alacsony

Alacsony

Többpéldányos nyomatkészítés lehetősége

Van

Nincs

Nincs