7.4. Összefoglalás

iDevice ikon

Adatnak nevezzük azt az ismeretet, amelyet valamilyen formában tárolunk. Az adat mindig kapcsolódik valamilyen „dologhoz": egy dolog (egyed, objektum) valamely tulajdonságának konkrét értéke. Az adatoknak mindig van típusuk. A típus attól függ, hogy értelmezési (műveletvégzési) szempontból milyen jellegű tulajdonságot jellemez (a taj-számot hiába hívják számnak, nem szám típusú tulajdonságként kezeljük). Egyes adattípusoknál az alaptípuson (pl. számok) belül altípusokat is megkülönböztetünk aszerint, hogy milyen értéktartományra számíthatunk.

Adatokat azért gyűjtünk és tárolunk, hogy valamilyen célból feldolgozzuk őket. A feldolgozhatóság feltétele az adatok célnak megfelelően rendszerezett tárolása (egyedek, egyedek kapcsolatai, egyedek szükséges adatai).

A megfelelő módon tárolt adatok - az őket csoportosító egyedeken keresztül - kapcsolatban, összefüggésben állnak egymással. Az ilyen adatok halmazát adatbázisnak nevezzük.

Adatfeldolgozás alatt az adatok gyűjtését, tárolását, visszakeresését (lekérdezés) és a kívánt eredmények előállítását értjük. Az egyik legfontosabb művelet a lekérdezés, amely az adatbázis adatainak rendszerezett vagy aggregált eredményét adja - rendszerint meghatározott feltételek, megszorítások mellett.

Hosszabb távon adatainkat adatállományokba gyűjtve, perzisztens adathordozókon tároljuk. Ezen adatállományok létrehozását vagy felhasználását a programok (esetleg adatbázis-kezelő közbeiktatásával) az operációs rendszer segítségével oldják meg.

Felhasználóként adatfeldolgozási feladatokat általában a táblázatkezelő és adatbázis-kezelő alkalmazások használatakor végzünk.

 

Kiegészítő ismeretek
Adat