3.5. A környezet védelme

iDevice ikon
A környezet védelme

Nem túlzás azt állítani, hogy ma már nincs iroda és irodai munka számítógép nélkül. A számítógépek a modern iroda legfontosabb munkaeszközeivé léptek elő, s bár hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla, tény: közvetlen hatást gyakorolnak az előttük dolgozó emberek egészségére, közérzetére, munkateljesítményére. Másodlagos hatásuk az energiafogyasztásban, illetve hulladékká válásuk után jelentkezik.

A számítógépek környezeti hatásainál a széndioxid (CO2) kibocsátást és az energiafelhasználást kell kiemelni. Ezeket úgy lehet igen egyszerűen csökkenteni, ha kikapcsoljuk (vagy legalább készenléti módba kapcsoljuk) a berendezést arra az időre, amíg azt nem használjuk. Tudományos kísérletek bizonyítják, hogy nem csökken a számítógép, illetve a monitor élettartama, ha kikapcsoljuk azokat éjszakára, valamint nap közben is, ha egy óránál hosszabb ideig nem használjuk. Különösen fontos ez, ha figyelembe vesszük, hogy egyetlen - éjszakánként bekapcsolva hagyott - számítógép éves szinten egy tonna felesleges CO2-ot bocsát ki.

A nyomtatók, a fénymásolók, a faxok szintén elengedhetetlen berendezései egy mai irodának. Ezek fő negatív környezeti hatásai a zajszennyezés, a levegőszennyezés, illetve a veszélyes hulladékok keletkezése.

A működő irodai gépek folyamatos zajt bocsátanak ki, mely amellett, hogy zavaróan hat, ronthatja a munkavégzés hatékonyságát is. A zajterhelésen túl a levegő minőségét is rontja a gépek használata. Egyrészt CO2-ot bocsátanak ki, másrészt a lézernyomtatók káros ózont is juttatnak a levegőbe. A berendezések beszerzésénél érdemes a gyártók által megadott zaj- és légszennyezési tulajdonságokat is figyelembe venni. Emellett mindkét előbbi káros hatást csökkenteni lehet, ha a berendezéseket nem az irodában dolgozók közvetlen közelében helyezzük el, hanem távolabb, akár külön helyiségben.

A bútorokhoz hasonlóan az elektromos berendezések is végül hulladékként végzik. Az elektronikai hulladékok kezelése ma még korántsem megoldott. Problémát okoz a sokféle felhasznált anyag, és hogy ezek egy része veszélyes hulladéknak minősül. Mindenesetre már működnek olyan gyűjtőhelyek, ahol átveszik és szétszerelik ezeket a berendezéseket. A régi gépek lecserélésekor a környezet megóvása érdekében érdemes ezt a lehetőséget igénybe venni.

További ismeretek: