1.5. A közösségi jog és a magyar jogrendszer viszonya

iDevice ikon

Az Európai Közösségek, az Európai Unió joga olyan új jogrendet hozott létre, amely különbözik mind a nemzetközi jogtól, mind az államok belső jogrendjétől. Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunkat követően a magyar jog is csak a közösségi jog fényében alkalmazandó. 

A közösségi jog a tagállamokra, valamint magán-, illetve jogi személyekre egyaránt vonatkozó jogok és kötelezettségek összessége. A közösségi jog forrásai között az Európai Közösséget alapító Szerződések (elsődleges jogforrások) mellett döntő szereppel bírnak a közösségi intézmények által alkotott jogszabályok (másodlagos jogforrások). A közösségi jog olyan egyedi jogrend, amelynek saját intézményei, jogalkotási eljárásai és jogforrásai vannak. A közösségi jog a tagállamok jogrendjének integráns részévé vált, amelyet a tagállamok bíróságai is közvetlenül alkalmazni kötelesek. 

A közösségi jog elsőbbséget élvez a tagállamok belső nemzeti jogrendszerének szabályaival szemben. Az elsőbbség azt jelenti, hogy amennyiben a közösségi jog összeütközésben áll a tagállamok egyes jogszabályaival, akkor a közösségi jogot kell alkalmazni. A közösségi jog egy része (rendeletek) a tagállamok nemzeti jogában közvetlenül alkalmazandó, azaz nem igényelnek további tagállami jogalkotási feladatokat, mint ahogy ez az irányelvek esetében történik. A másodlagos jogforrások közül a rendeletek közvetlen alkalmazandóságát mondja ki a Szerződés. Az irányelvek olyan közösségi jogi aktusok, aminek a célja kötelező minden tagállam számára, megvalósításának módját és jogrendszerbe illesztését viszont a tagállamokra bízza. 

A közösségi jog jelentős része közvetlenül hatályos a tagállamokban. A közvetlen hatály azt jelenti, hogy természetes, illetve jogi személyek nemzeti bíróságaik előtt hivatkozhatnak a közösségi jogra, és kérhetik, hogy a nemzeti bíróság ítéletét a közösségi jogra alapozza. A közvetett hatály elve szerint a közösségi irányelvben lefektetett, de adott tagállamban nem beiktatott közösségi rendelkezés is előnyt élvez a vele összeütközésben álló nemzeti joggal szemben, amit a nemzeti bíróságnak is figyelembe kell vennie. 

Az Európai Unió működését és intézményeit itt tanulmányozhatja.