2.4 NAND rendszer

iDevice ikon

Ennek a rendszernek az alkalmazásakor a logikai alapkapcsolatokat (NEGÁCIÓ, ÉS, VAGY) NAND kapuk felhasználásával valósítjuk meg. (12. ábra)

 

 

12. ábra
A három alapkapcsolat megvalósítása NAND kapukkal

 

Az alkalmazott NAND kapuk kettő vagy több bemenetűek lehetnek, de további megkötést adhatunk a bemenetek számára vonatkozóan. Pl.: csak két bemenetű NAND kapukkal megvalósítani a függvényt.

Ennek elsősorban helykihasználási és gazdaságossági okai vannak.

Előnye: a megvalósításhoz kevesebb kapuáramkör és kevesebb IC tok szükséges. Ezzel optimálisabb a kihasználtság.

Hátránya: a tervezőtől több munkát igényel, mert a realizálás előtt a függvényt át kell alakítani a szükséges formába. Egy ilyen NAND kapus megvalósítás látható a 13. ábrán.

13. ábra
Egy logikai függvény megvalósítása két bemenetű NAND kapukkal

 

Látható az ábrán, hogy a függvény NAND-os formára történő átalakítását a kétszeres negálással és a De Morgan azonosságok alkalmazásával végezhetjük el.

A függvényben lévő VAGY kapcsolatokat kell átalakítani az azonosság segítségével ÉS kapcsolatokká, ehhez az azonosságot annyi helyen kell alkalmazni, ahány VAGY kapcsolat van a függvényben. Ehhez szükség van az adott függvényrész negálására. Mivel azonban az egyszeres negáció megváltoztatja a függvény értékét, ezért még egy negációt alkalmazunk, ugyanis a kétszeres negálás hatására nem változik meg a függvény értéke (a logikai algebra egyik szabálya). Az alsó negált jelet felhasználjuk a De Morgan átalakítás elvégzéséhez (ez több részre osztódik), a felső negált jel pedig megmarad (ez lesz az utolsó NAND kapu negált része).

A NAND kapus realizálás elsősorban a diszjunktív formában adott logikai függvények megvalósításánál előnyös. Összehasonlítva a NÉV rendszeres megvalósítással ugyanaz a logikai függvény 1 db IC tok segítségével megvalósítható.