2.6 Speciális rendszerek

iDevice ikon

Az előző logikai függvénynél egyértelműen látszik, hogy a megvalósítást NAND vagy NOR rendszerben érdemes elkészíteni, mert 3 db IC helyett 1 db IC elegendő.

Vannak speciális függvények, amelyeknek a megvalósításához NAND ill. NOR áramkörökből is viszonylag sok szükséges. Ebben az esetben érdemes megnézni a KIZÁRÓ VAGY kapuk alkalmazásának lehetőségét. Ezt a lehetőséget a logikai függvény átalakításával (a logikai algebra szabályait alkalmazva) vagy a V-K táblás ábrázolásának segítségével vehetjük észre. (14. ábra). Ha a függvényben lévő mintermek (1-ek) átlósan helyezkednek el (sakktáblaszerűen), akkor érdemes KIZÁRÓ VAGY kapukat alkalmazni.

Például adott az függvény, ha előző három rendszer bármelyikét is alkalmaznánk a függvény megvalósításához, látnánk, hogy nagyon sok kapuáramkör szükséges hozzá. Ezért megpróbáljuk a függvényt átalakítani vagy elkészítjük a V-K tábláját és látjuk az „1"-ek sakktáblaszerű elrendezését.

A függvény átalakítása: Két mintermből kiemeljük az A-t, a másik két mintermből pedig kiemeljük az -at. Látható, hogy az első zárójelben a B és C változók KIZÁRÓ VAGY kapcsolata található, a második zárójelben, pedig annak a negáltja. Ez azt jelenti, hogy a három változó KIZÁRÓ VAGY kapcsolatban van. (16. ábra)

 

16. ábra
Függvény megvalósítása KIZÁRÓ VAGY kapukkal

 

A függvényen a logikai algebra szabályai szerinti átalakításokat elvégezve azt az eredményt kapjuk, hogy 2 db KIZÁRÓ VAGY kapuval megvalósítható a hálózat és ehhez csak 1 db IC-t kell használnunk.