3.7 Egyszerűsítés a határozatlan termek felhasználásával

iDevice ikon

Határozatlannak nevezzük azokat a mintermeket ill. maxtermeket, amelyek valamilyen egyéb oknál fogva nem jelenhetnek meg az áramkör bemenetén. Ezért ezekre a bemeneti kombinációkra nem is kell tudnia „válaszolnia" az áramkörnek. Ebben az esetben lehet a kimeneten 1 is vagy 0 is. Ez további egyszerűsítési lehetőségeket rejt magában a függvény megvalósítása során, mert a határozatlan termet úgy vesszük figyelembe a tömbösítés során, ahogy előnyösebb, a lényeg az, hogy a lehető legegyszerűbb formát kapjuk meg.

 

Pl.: egyszerűsítsük az F4 = Σ(1, 3, 4, 5, 6, 7, 11h, 12h, 13h, 14, 15) függvényt.

 

Az egyszerűsítés lépései:

Beírjuk a megfelelő cellákba az 1-ket és a h betűket. A tömbösítés során úgy használjuk fel a 'h' betűket, ahogy előnyösebb. Szükség esetén bevehetjük a tömbbe, ha ezzel egyszerűbb függvény alakot érünk el. Erre láthatunk egy egyszerű példát a 25. ábrán.

25. ábra
Egyszerűsítés a határozatlan termek felhasználásával

 

Látható, hogy az egyik cellában lévő határozatlan mintermet nem használtuk fel az egyszerűsítésnél, mert azzal nem kaptunk volna egyszerűbb alakot.

Az egyszerűsített függvényt diszjunktív formában kaptuk meg, így a megvalósítás legegyszerűbben NÉV rendszerben vagy NAND rendszerben történhet.