3.8. Weboldal szerzői jogi védelme

iDevice ikon

A weboldal szerkesztése során csak olyan művek (fényképek, szövegek) felhasználása lehetséges, melyek szabadon felhasználhatók (azaz a védelmi idő letelt) vagy a szerzőjük a felhasználáshoz engedélyt adott.

 

Amennyiben a létrehozott weboldal - figyelemmel annak méretére, formátumára, az azon elhelyezett feliratok és képek elrendezésére, a díszítésként használt motívumok feltüntetésére, valamint azok színvilágára is - egyéni, eredeti alkotásnak minősül, illetve egyéni eredeti alkotásokat tartalmaz, így szerzői jogi védelem alatt áll.

 

Egy-egy honlap több szerzői művet tartalmaz(hat), amelyek irodalmi-, zeneművek, szoftverek stb. lehetnek. A honlap ezen művek gyűjteménye, a szerkesztő ezért a honlap szerzőjének tekinthető. Az általános gyakorlat szerint ez a szerkesztő nem más, mint a honlap tartalomszolgáltatója, hiszen szerkezetet és műveket állít össze, majd ad át az egyéni grafikai megjelenítés tervezőjének (azaz designernek, „arculattervezőnek"). A honlap egyéni-eredeti megjelenítése, mint képzőművészeti alkotás szerzője az arculattervező, aki tevékenységével számítógépes grafikai művet hoz létre.

 

A tartalomszolgáltató és az arculattervező közötti jogviszony feltételez egy vállalkozási elemeket is tartalmazó írásos felhasználási szerződést. Ennek megkötése hiányában a tartalomszolgáltató nem lesz jogosult a honlap arculatának, mint sajátos szerzői műnek a felhasználására. Ilyen felhasználási szerződés birtokában azonban a felhasználó (itt a tartalomszolgáltató) jogosult lesz a szerzőtől a felhasználáshoz elengedhetetlen vagy nyilvánvalóan szükséges, a mű lényegét nem érintő változtatások végrehajtásának kérésére. Amennyiben ezt a szerző megtagadja, a felhasználó a változtatásokat az ő hozzájárulása nélkül is végrehajthatja.