2.6. A szakasz

iDevice ikon

Szakasz alatt mindennapi szóhasználatban egy tartalmilag összefüggő szövegrészt értünk. Szövegszerkesztésben a „szakasz" szó alatt egy tipográfiai szempontból összefüggő egységet értünk. A szakaszok bekezdésekből épülnek fel. A bekezdésformázással a bekezdéseket környezetüknek megfelelően tudjuk alakítani. Ha a környezet olyan, hogy a szöveg oszlopokban (hasábokban) jelenik meg, akkor a bekezdések is a hasábelrendezésnek megfelelően fognak elrendeződni. Ha azonban egy oldalon belül többféle bekezdésformázással akarjuk megjeleníteni a szövegünket, akkor ez a művelet nem fog sikerülni. Ebben az esetben új szakaszt kell létrehozni, mely ezután már könnyen formázható a megfelelő módon. Egy dokumentum egészen addig egy szakasznak fog minősülni, míg egy szakasztörést be nem szúrunk a dokumentumba.

Ha egy szakasz több oldalból áll, akkor az oldalak margói, tájolása, oldalszámozása, stb. azonos, így alkotnak egy egységes dokumentumot. Akkor érdemes szakaszt létrehozni, ha az előzőkben említett tulajdonságokon változtatni szeretnénk (margók mérete, hasábok száma, stb.), eltérő beállításokat akarunk alkalmazni.

Az ábrán bemutatunk egy egyhasábos és egy kéthasábos szövegszakaszt, melyeken a bekezdések első sorai eltérő értékkel kezdődnek beljebb.

 

11. ábra
Két eltérő stílusú szakasz, melyeken a bekezdések első sorai különböző mértékben vannak behúzva.