6.2. Tabulátorok

iDevice ikon

A szöveg a bekezdésben balra, jobbra, sorkizártan vagy középre igazodik, a bekezdés igazításától függően. Ekkor a bekezdés valamennyi és teljes sora eszerint viselkedik. Ha ettől eltérő módon szeretnénk szövegrészeket igazítani, vagy egy bekezdésen belül különböző igazításokat szeretnénk alkalmazni, úgy tabulátort kell használni a bekezdésben. Ha az eszközsoron bekapcsoljuk a Mindent mutat ikont, a tabulátort vízszintes nyíl jelöli.

A legfontosabb négy tabulátortípus a következő:

  • Balra igazító tabulátor

A pozíciójába bevitt szöveg bal széle igazodik a pozícióhoz. Pl. a 6 cm-hez hozzáadott balra igazító tabulátorhoz bevitt „Kovács István" szöveg nagy K betűje lesz a 6 cm-nél.

  • Jobbra igazító tabulátor

A pozíciójába bevitt szöveg jobb széle igazodik a pozícióhoz. Pl.: a 6 cm-hez hozzáadott jobbra igazító tabulátorhoz bevitt „Kovács István" szöveg kis n betűje lesz a 6 cm-nél.

  • Középre igazító tabulátor

A pozíciójába bevitt szöveg közepe igazodik a pozícióhoz. Pl.: a 6 cm-hez hozzáadott középre igazító tabulátorhoz bevitt „Kovács István" szöveg közepe lesz a 6 cm-nél.

  • Tizedes ponthoz igazító tabulátor

A pozíciójába bevitt számok tizedes pontja igazodik a pozícióhoz. Pl.: a 6 cm-hez hozzáadott tizedes igazító tabulátorhoz bevitt 23567,65; 1452,37; 1268973,26 számok tizedesvesszői lesznek a 6 cm-nél.

122. ábra
Balra, jobbra, középre és tizedesvesszőhöz igazított tabulátor hatása a szövegre

A tabulátorpozíciók beállítása

A tabulátorpozíciókat kétféleképpen állíthatjuk be: Vonalzóval vagy a Formátum menü Tabulátor paranccsal.

Vonalzó használatakor először jelöljük ki azt a szövegrészt, amelyet tabulálni szeretnénk, majd helyezzük el a szöveg megfelelő részének megfelelő vonalzópozíción a kívánt tabulátorjeleket. A tabulátorjelek a vonalzó bal oldala melletti kis négyzetben találhatók. Az egérrel mindaddig kattintsuk a jelekre, amíg a megfelelőhöz jutottunk. Ekkor az egérrel mutassunk a vonalzó alsó szegélyén arra a pontra, ahová a tabulátort tenni szeretnénk. Mindezt annyiszor ismételjük meg, ahány tabulátort az adott szövegrészben használni szeretnénk. Most szüntessük meg a kijelölést! A kurzorral álljunk a tabulálni kívánt szó elé, és nyomjuk le a billentyűzet bal oldalán található Tab billentyűt.

123. ábra
Tabulátorpozícionáláshoz szükséges jel helye a vonalzón.

124. ábra
Tabulátorjel megjelenítése a vonalzón

Tabulátorpozíciót könnyedén módosíthatunk. Csak fogjuk meg az egérrel az áthelyezendő jelünket és húzzuk a vonalzón az új helyre.

Amennyiben törölni szeretnénk a tabulátorpozíciót, úgy azt húzzuk le egérrel a dokumentumunk területére, és ott engedjük el az egér bal nyomógombját.

Amíg nem állítottunk be egyetlen pozíciót sem, a Tab lenyomásával az alapértelmezett tabulátorpozícióra ugrik a kurzor. Ez az alapérték 1,25 cm, azaz a bal margótól kezdve 1,25 cm-enként helyezkednek el a tabulátorpozíciók, alapértemezésben balra igazítva.

Vonalzón pontos érték megadására az Alt billentyű lenyomásával és az egér bal gombjának lekattintásával lehet megoldani. Megadhatjuk a Formátum menü Tabulátorok parancsánál is a pontos értéket, ha nem vagyunk ügyesek az egérrel. Ebbe a párbeszédablakba akkor muszáj bejönni, ha a kitöltést is meg szeretnénk adni.

125. ábra
Formátum menü Tabulátorok parancs ablaka

126. ábra
A tabulátort a 2007-es programban a vonalzón kívül Lap elrendezése/Bekezdés vagy Kezdőlap/Bekezdés műveletnél a Bekezdés melletti nyílra kattintva a párbeszéd ablakból a Tabulátorok gombra kattintva lehet megadni

 

A tabulálni kívánt szöveg kijelölése után a Pozíció mezőben megadhatjuk a tabulátor pontos értékét; az Igazítás résznél pedig a megfelelő rádiógomb kiválasztásával a tabulátor típusát állíthatjuk be (balra, jobbra, középre, decimális, vonal). Az érték és az igazítás típusának beállítása után nyomjuk meg a Felvétel gombot, majd az OK-t. Ha több tabulátort akarunk beállítani, ugyanez az eljárás, de akkor minden egyes tabulátorjel beállítása után meg kell nyomni a Felvétel gombot. Ha rossz értéket írtunk be, vagy bármiért változtatni szeretnénk a már elmentett jelen, akkor jelöljük ki a Pozíció mező alatti részben a jelet, majd nyomjuk meg a törlés gombot.

A tabulátorok elé automatikusan beszúrhatók speciális jelek: pontok, kötőjelek, vízszintes vonal. Ez nagyon hasznos lehet például egy kérdőív készítésénél, szerződéseknél az aláírás és más adatok helyének jelölésére stb. Mindössze annyit kell tenni, hogy a kurzorral álljunk oda, ahol a kitöltés kezdődjön. A Formátum menü Tabulátorok parancsában állítsuk be a tabulátor pozíciójának értékét (vagyis azt, hogy milyen „hosszú" legyen a kitöltés), az igazítás típusát, majd a Kitöltés mezőben válasszuk ki a megfelelő kitöltőjelet. Az OK gomb megnyomása után a kurzornál nyomjuk le a Tab billentyűt: kész a kitöltés.

127. ábra
Tabulátor elé beszúrt speciális kitöltés (pont és vonal)


iDevice ikon Feladat

Készítsünk számlát az alábbi ábra szerint! Gépeljük be a nyers szöveget. Az alaptabulátor értékét ne változassuk, csak tegyük ki a jeleket a Tab billentyűvel! A szóközökre figyeljünk a gépelt szöveg esetében! Ezután a szöveget tabulátorok segítségével formázzuk meg úgy, hogy az ábrán látható számlához hasonlót kapjunk!

 

 

128. ábra    
A számlakészítés első művelete a gépelés, majd a helyes beállítások után látható a már formázott számla