1.2. Az Excel ablakának felépítése

iDevice ikon

Az Excel program indítása után, amennyiben a jobb oldalon látható Munkaablak nincs kikapcsolva (a Munkaablak a Nézet menü Munkaablak menüpontjával bekapcsolható), akkor a lenti képen lévő ablakot láthatjuk.

3. ábra
Ablak felépítése

  1. Vezérlőmenü: a program ablakának méretezésére, mozgatására, a programból való kilépésre használjuk.
  2. Címsor: itt jelenik meg az alkalmazás és (ha a munkafüzet ablakát teljes méretűre nagyítottuk) az éppen szerkesztett munkafüzet neve (Microsoft Excel - Munkafüzte1).
  3. Menüsor: Excel parancsok listáját tartalmazó menük.
  4. Eszköztár: a leggyakrabban használt parancsok grafikus helyettesítő képeit, más szóval ikonjait tartalmazza. Nagymértékben megkönnyítik munkánkat.
  5. Szerkesztőléc vagy képletsor: arra használjuk, hogy a cellákat adatokkal töltsük fel, illetve a már bevitt adatokat javítsuk. Használata nem kötelező.
  6. Ikonállapot gomb: az ikonállapot gombra kattintva programunk ablaka ikonállapotú méretre csökken, az asztalról eltűnik és majd a tálcán fog megjelenni.
  7. Teljes méret gomb: programunk ablaka a képernyő teljes méretét veszi fel, ezzel eltakarva az esetleg megnyitott többi ablakot. Ha az ablakot a teljes méretére nagyítottuk, akkor a Teljes méret gomb helyett a Visszaállítás gomb jelenik meg. Erre a gombra kattintva az ablak a kinagyítását megelőző méretre áll vissza.
  8. Bezárás gomb: erre a gombra kattintva az ablak bezáródik, és a hozzá tartozó program, munkafüzet törlődik a számítógép memóriájából.
  9. Vízszintes és függőleges görgetősávok: a táblázatban való mozgásra használjuk.
  10. Állapotsor: a váltóbillentyűk állapotát mutatja (ki vagy be vannak-e kapcsolva).
  11. Munkalap: a munkaterületen megnyitott munkalapok, melyeknek a nevei Munka1, Munka2, Munka3.
  12. Munkatáblaváltó gombok: a munkatáblák közötti közlekedésre szolgálnak. Sorrendben: a munkafüzet legelső munkatáblájára, az előzőre, a következőre, az utolsó munkatáblára ugrik.
  13. Sorfejléc: a munkatábla sorainak számozására szolgál.
  14. Oszlopfejléc: a munkatábla oszlopainak számozására szolgál.
  15. Aktív cella: az éppen szerkesztés alatt álló cella (vastag keret veszi körül).
  16. Címterület: az aktív cella címét jelzi.
  17. Mindent kijelölő gomb: a teljes munkatáblát kijelöli.
  18. Munkafüzet-vezérlő gombok: ikonállapot, teljes méret és bezárás gomb.
  19. Munkaablak: a dokumentumok kezelésében, a keresésben, a Vágólap és a képek beszúrásának kezelésében nyújt segítséget.

A táblázatok legkisebb egysége a cella, ez tárolja a különféle adatokat. Ezek a cellák sorokat, oszlopokat alkotnak, amelyekből maga a táblázat áll össze, amit az Excelben munkalapnak is nevezünk. Egy Excellel készített fájl, amivel dolgozunk, több ilyen munkalapot tartalmazhat, amit együttesen munkafüzetnek nevezünk.

A táblázat sorait számokkal, oszlopait betűkkel jelöljük. Sorokból 65 536, oszlopokból 256 áll a rendelkezésünkre egy munkalapon. Mivel az oszlopok jelölésére használt angol ábécé csak 26 betűt tartalmaz, ezért a Z jelű oszlop után az AA, AB, AC jelölésű oszlopok következnek, egészen az IV-ig. Egy cellát az oszlopának betűjelével és sorának számjelével adunk meg, tehát például a fenti képen kijelölt cellára [B3] módon hivatkozunk.


iDevice ikon Feladat
  1. Írja be a „Táblázatkezelés alapjai" szöveget a táblázat [A1] cellájába! Mit tapasztal? (Kattintson az egér bal gombjával a kívánt cellára, majd az adat beírása után nyomja meg az ENTER billentyűt.)
  2. Írja be az 1234 számot a táblázat [C11] cellájába, majd nyomja meg az ENTER gombot! Mit tapasztal?
  3. Írja be a mai dátumot (éééé.hh.nn. formában) a [D3] cellába, majd nyomja meg az ENTER gombot! Mit tapasztal ekkor?
  4. Vigye a kurzort az A és B oszlopok közti elválasztóra úgy, hogy alakja kétirányú nyíllá váljon - ekkor kattintson duplán az egérrel. Mit tapasztalt?

4. ábra