1.1. Alapműveletek

iDevice ikon

Az Excel programban különböző számítási műveleteket is végezhetünk. Ezeket a műveleteket képleteknek nevezzük. A képletet mindig egyenlőségjellel, pluszjellel vagy mínuszjellel kell kezdeni. Ha nem így teszünk, az Excel nem ismeri fel, hogy képletről van szó, ezért szöveges adatként próbálja értelmezni. Ebben az esetben nem hajtja végre a kijelölt műveletet, hanem egyszerű adatbevitelnek tekinti.

Ha pluszjellel kezdtük a képletünket, akkor az Excel az ENTER után a + jelet lecseréli = jelre, míg a - jel elé egy = jelet szúr be.

Műveleti jelek:

+    összeadás
-     kivonás
*     szorzás
/     osztás
^    hatványozás

A matematikai alapműveleteket az Excel a matematika szabályainak megfelelő sorrendjében hajtja végre. A sorrend szabályozását a zárójelek használatával tudjuk végrehajtani. Ne felejtsük el, hogyha nyitunk egy zárójelet, azt valamikor zárjuk is be! A műveletek prioritásainak a sorrendje: első a hatványozás, majd az osztás és a szorzás, végezetül az összeadás és a kivonás. Amennyiben egy képlet nem tartalmaz zárójelet, a műveleteket balról jobbra haladva hajtjuk végre.

Összehasonlítást végző operátorok:

=    egyenlő
>    nagyobb, mint
<    kisebb, mint
>=  nagyobb vagy egyenlő
<=  kisebb vagy egyenlő
<>  nem egyenlő

Az összehasonlító műveleteket két cella tartalmának az összehasonlítására használjuk. Az összehasonlításra a relációs jeleket alkalmazzuk. E műveletek eredménye logikai típusú érték lesz, tehát Igaz vagy Hamis.

Szöveges operátor:

&   két szöveg összekapcsolása, összefűzése

Az & összefűzés jellel mind szám-, mind szöveges adatokkal végezhetünk műveletet. A művelet eredményeként a beírt adatokat az Excel egymás után írja egy cellába. Az összevonás során a szövegek közé állandó szöveget is be tudunk szúrni. Az állandó szövegeket idézőjelek közé kell tenni!

Indítsuk el az Excel programot! Az alábbi minta alapján vigyük be az adatokat, majd számítsuk ki a hiányzó adatokat!

1. ábra
Minta a számításhoz

Álljunk a B4-es cellára, majd számoljuk ki a két szám összegét! A képletet kezdjük az egyenlőség jellel, majd gépeljük be a B1-es cellahivatkozást, vagy kattintsunk a B1-es cellára! A numerikus billentyűzeten nyomjuk le a plusz (+) jelet, majd írjuk be a B2-es cellában található számot, vagy kattintsunk a B2-es cellára! Végezetül nyomjuk meg az ENTER billentyűt! A B4-es cellában a számítási művelet végrehajtódik és a két szám összege, a 15-ös szám jelenik meg.

Hasonló módon számítsuk ki a többi hiányzó adatot! A hatvány jelét az AltGr+3 billentyűkombinációval tudjuk beszúrni. A „kalap" jel csak akkor jelenik meg, ha az utána következő cellahivatkozást vagy adatot begépeljük.

Megoldás