5.5. Lap beállítása

iDevice ikon

118. ábra
Oldalbeállítás - Lap fül

A Nyomtatási terület mezőben adhatjuk meg a nyomtatásra kerülendő munkalaptartományt. Ezt úgy tudjuk megadni, hogy a mező végén található kis ikonra kattintunk, majd kijelöljük a nyomtatandó tartományt, végezetül újból erre a kis ikonra kattintunk. Ha ezt nem akarjuk elvégezni, akkor egyszerűen gépeljük be a tartományra vonatkozó hivatkozást. A területet úgy is megadhatjuk, hogy a Fájl menü Nyomtatás parancsának kiadása előtt kijelöljük, majd a Nyomtatás párbeszédablakban A kijelölt terület választókapcsolóval aktualizáljuk. Ezt a funkciót akkor alkalmazzuk, ha a munkalapon lévő táblázatnak mindig csak egy kisebb részét szeretnénk kinyomtatni.

A Címként nyomtatandó csoportban megadhatjuk a Fent ismétlődő sorok vagy Balra ismétlődő oszlopok cellatartományokat. Pl.: ha egy osztálynévsorhoz tartozó táblázat nem fér ki egy oldalra, célszerű a második oldalon is szerepelnie az osztály névsorának, hogy tudjuk, hogy kihez melyik adat tartozik, tehát ne keljen visszalapoznunk. A megadás itt is történhet az előbb ismertetett kijelöléssel, vagy a hivatkozással. Példa az A oszlop hivatkozására: A:A. Ekkor az A oszlop adatai minden oldal elején szerepelni fognak.

A fuvarozás munkalap első sora minden nyomtatott oldalon jelenjen meg! 

Több oldalas dokumentumnál az Oldalak sorrendje csoportban megadhatjuk, hogy Le majd jobbra folytatva, illetve Jobbra, majd lefelé folytatva nyomtasson, és az oldalszámozást is így végezze. Az Oldaltöréseket a program magától, automatikusan végzi. Az oldaltörések helyét a párbeszédpanel lezárása után lehet megtekinteni. Az oldaltöréseket a program szaggatott vonallal jelzi.

Ha mi akarjuk szabályozni az oldaltöréseket, akkor azt a következőképpen tehetjük meg. Vízszintes: az új oldal kezdő sorát jelöljük ki, majd válasszuk a Beszúrás menü Oldaltörés parancsát! Függőleges: az új oldal kezdő oszlopát jelöljük ki, majd válasszuk a Beszúrás menü Oldaltörés parancsát!

Az IFA gépkocsi adatai kerüljenek új oldalra! 

Az általunk berakott oldaltörések törléséhez jelöljük ki az oldal első oszlopát, illetve sorát, majd válasszuk a Beszúrás menü Oldaltörés eltávolítása parancsát! Ha minden oldaltörést el szeretnénk távolítani, akkor jelöljük ki a teljes táblázatot, majd használjuk az imént megismert Oldaltörés eltávolítása parancsot!

A Nyomtatás csoportban a következő jelölőnégyzetek közül választhatunk:

  • Cellarácsokkal: a nyomtatáson megjelennek a cellahatároló vonalak.
  • Fekete-fehéren: színes nyomtatóknál alkalmazzuk leginkább, tehát a színes alakzatok, szövegek is fekete fehérben kerülnek kinyomtatásra, így festéket és nyomtatási időt takaríthatunk meg.
  • Próbanyomatként: nem nyomtatja ki a grafikákat és a cellarácsokat. A nyomtatási idő lerövidül.
  • Sor- és oszlopazonosítókkal: a cellarácsokkal együtt a sorazonosító számok és oszlopazonosító betűk is nyomtatásra kerülnek. Ezt általában akkor alkalmazzuk, ha nem a cellában lévő eredményeket, hanem a cellákban szereplő képleteket akarjuk kinyomtatni. A képletek megjelenítéséhez az Eszközök menü Beállítások párbeszédpanel Megjelenítések lapján a þ Képletek jelölőnégyzetet kell bekapcsolni. (Ne felejtsük el nyomtatás után kikapcsolni, hiszen kikapcsolásáig a cellákban nem az eredmény, hanem a képlet fog látszódni!)

A kinyomtatott táblázatnál jelenjenek meg a cellarácsok, valamint a sor- és oszlopazonosítók!