4. Alközpont

iDevice ikon

4. Alközpont

Az alközpont egy intézmény belső (házi) hívásait kapcsolja. Nem előfizetőket, hanem mellékállomásokat köt össze. A mellékállomás azért nem előfizető, mert a házi hívásért nem fizet. Az alközpont a helyi központhoz fővonalakkal kapcsolódik. Azt is mondhatjuk, hogy az alközpont a helyi központ előfizetője. Az alközpontból kimenő hívásért az alközpont tulajdonosa (bérlője) fizet a helyi központnak.

 

28. ábra
Alközpont

Az alközpontba bemenő fővonalak egy része közös PBX sorozatba szervezhető. (Az alközpont angol elnevezése a PBX - a rövidítés a Private Branch Exchange szavak kezdőbetűiből származik.) Az előfizető egy számmal, az úgynevezett vezérszámmal hívja a PBX csoportot A hívás a csoport egyik szabad vonalán épül fel. Amennyiben nem a vezérszámot, hanem a sorozat valamelyik tagjának a számát tárcsázzuk, csak akkor épül fel a hívás, ha a hívott számú vonal szabad. Ennek elkerüléséért a telefonkönyvben csak a *-gal jelölt vezérszámot adják meg, a többit nem.

 

A PBX csoportkeresést mint szolgáltatást a helyi központ biztosítja.

Az alközpontban is létrehozhatók fővonali csoportok, hogy kimenő híváskor a több lehetséges fővonal közül az egyik szabadot kapja meg a mellékállomás. Ezt az alközpont szolgáltatja.

A legtöbb alközpont automatikusan kapcsolja a mellékállomások közötti és a kimenő fővonali hívást. A bejövő hívás rendszerint a kezelőhöz jut, aki az adott melléket kapcsolja.

A korszerű ISDN rendszerek lehetőséget adnak beválasztásra is. A beválasztásra jogosult fővonalak PBX csoportját PABX-nek nevezzük. (A PABX rövidítés arra utal, hogy az alközpont automatikusan, kezelő nélkül képes kapcsolni az előfizetőtől érkező hívást a mellékállomásra - Private Automatic Branch Exchange). Beválasztásnál a kapcsolás a kezelő közreműködése nélkül épül fel. A telefonszám utolsó három számjegye egyben a mellékállomás száma. A kapcsolási számot a mellék száma nem növelte meg, maradt vidéken hat, Budapesten hét számjegy, azaz rövidített hívószámot alkalmazunk. Megjegyzendő, hogy csak DTMF-hívómű esetén működik a beválasztás.

Behívásnak azt a lehetőséget nevezik, amikor az alközpont jelentkezésekor hangbemondás tájékoztatja a hívót, hogy billentyűzze be a mellék számát, (vagy várjon a kezelő jelentkezésére). A mellékállomás száma megnöveli a kapcsolási számot, azaz a tárcsázott hat, hét számjegy után kell megadni.


(A behíváshoz az alközpontnak tartalmaznia kell az ehhez szükséges DISA- áramkört). A behívás is csak DTMF hívóművel történhet.