5.4. Hibrid (HFC) hálózatok és a kábeltévé hálózatok kialakulása

iDevice ikon

Minőségi változást jelentett a kábeltévé hálózatok kialakulása. Az eddigi hálózatok már nem voltak alkalmasak a nagy sávszélességet igénylő átvitel megvalósítására. Kezdetben koaxiális kábeleken történt az átvitel.

Az így kialakított hálózat csillagpontos rendszerű, minden előfizetőhöz egyéni kábellel csatlakozik. Bár megoldható gyűrűs struktúrában is, de itt a lezárások és illesztések erőteljesen befolyásolják az átvitel minőségét. Elég egyetlen egy rossz illesztés (például valaki kihúzza a kábelt a saját lakásában) és máris „elmegy" a vétel. Az utolsó doboz és az előfizető között tehát csillagpontosan és a mai rendszerekben is koaxiális kábeleket alkalmaznak. Ezt a szakaszt úgy kell megtervezni, hogy az egyes szakaszokon fellépő csillapítás ne haladja meg az előírt mértéket. Ez a gyakorlatban pár száz métert jelent.

A törzshálózatot és az elosztó hálózatot - mivel több kilométeres szakaszokról is beszélhetünk - aktív elemek segítségével lehet megoldani. Ekkor fordultak a szakemberek az optika felé. Ma már szinte kivétel nélkül HFC (Hibrid Fiber and Coax) hálózatokat alkalmaznak, melyben a törzs, esetleg az elosztó hálózat is optika.

A 29. ábrán látható a vegyes optikai-rezes (HFC) hálózatok felosztása abból a szempontból, hogy meddig vezetik optikán és honnan számítva építik ki koaxiális kábelen a KTV hálózatot. A 29. ábra a) részében az optika csak a törzshálózatot érinti, az elosztó szekrénytől az előfizetőkig hagyományos koaxiális kábelen történik az átvitel. Ezt a hálózattípust az FTTC (= Fiber To The Curb = optika az elosztóig) rövidítéssel jelölik.

A hibrid kifejezés abból adódik, hogy az elosztóban a jelformálásnál csak optikai-elektromos átalakítás történik, nincs átkódolás és nem történik a jelhez információ hozzáadása. Ebből az is következik, hogy ezekben az optikai hálózat-szakaszokon analóg módon történt a jelátvitel.

Ezt a kiépítési formát alkalmazzák családi házas övezetben, ahol az elosztó szekrény egy „utcányi" előfizetőt képes kiszolgálni.

29. ábra
HFC hálózatok felosztása

A b) ábrán az optikát már az épületig építik ki. Tipikusan blokkházak hálózatának megvalósításánál alkalmazzák. Az FTTB (= Fiber To The Bulding = optika az épületig) rövidítéssel írják le ezt a hálózattípust.

A c) ábrán az FTTH (= Fiber To The Home = optika a lakásig) megoldás látható. Ennek kiépítése drágább megoldást eredményezett, mint az előző megoldás, ezért nem terjedt el. A kábeltévé digitalizálásával azonban szükségessé vált az ilyen típusú hálózatok kiépítése is. Erről a következőrészben lesz még szó.

Az utolsó típus a FITL = Fiber In The Loop = optika az előfizetőig) nevet kapta, melyben a teljes előfizetői szakasz megvalósítása optikán történik. Egyes esetekben - főleg számítógépes hálózatokban - igény lehet ilyen kiépítésre. Jelenleg nem elterjedt megoldás.

Még egy ok, ami a HFC hálózatok széleskörű elterjedéséhez vezetett, a visszirány kötelező előírása. Ez nem annyit jelentett, hogy a televíziós műsorszórás vált duplex összeköttetéssé, hanem a műsorszórás mellett - amennyiben igény van rá - egy duplex összeköttetést is biztosítani kellett. Ezt több kábeltévé szolgáltató ki is használta, és telefont és internetet is kínáltak az előfizetőknek.

30. ábra
Kábeltévés hálózat kialakítása

A 30. ábrán egy példát láthatunk a kábeltévés hálózat kialakítására. A fejállomásra érkező jelet egy optikai hálózaton keresztül juttatják el az elosztó pontokig (HUB), ahonnan egy passzív elosztóhálózaton keresztül jut el a jel az ONU-hoz. (Optical Network Unit = optikai végződő egység). Innen már koaxiális kábeleken érhetők el az előfizetők.