1.6.1 Mozgási és nyugalmi indukció

iDevice ikon

Mozgási indukció


Ha mágneses térben mozgatunk egy vezetőből készült anyagot, benne feszültség indukálódik. Nézzünk erre egy konkrét példát.
Ha két egymással párhuzamos vezető rudat mágneses térbe helyezünk, és v sebességgel balról jobbra egy vezetőt csúsztatunk rajtuk (36. ábra), a vezetővel együtt mozognak az abban jelen lévő pozitív és negatív töltések. A töltések egyirányú mozgása áram, melynek megegyezés szerinti iránya a pozitív töltések mozgási iránya.

36. ábra

A pozitív töltések jobbra irányuló árama (I) körül kör alakú indukcióvonalak keletkeznek (egy ilyen indukcióvonal az ábrán a dugóhúzó-szabálynak megfelelő irányítással meg van jelölve). A külső mágneses tér és az áram mágneses tere egymásra hat: a kör alakú indukcióvonal felénk eső oldala megegyező irányú a külső mágneses tér indukcióvonalaival, így taszítják egymást, ezért az áramot hordozó pozitív töltésre hátrafelé irányuló erő hat. Ugyanilyen módon belátható, hogy a negatív töltésekre (melyek a mozgásukkal ellentétes irányú áramnak felelnek meg) felénk irányuló erő hat. Ezen erő hatására a mozgó fém vezetőben csak az elektronok tudnak elmozdulni, ezek a vezető felénk eső részében sűrűsödnek, míg a vezető hátsó végén elektronhiány (pozitív töltéstöbblet) jelentkezik. A töltésszétválasztó erőt indukált elektromotoros erőnek (Ei) nevezik, iránya a pozitív töltések elmozdulási iránya, azaz esetünkben hátrafelé mutat.
Az indukált elektromotoros erő által szétválasztott töltésektől a hátsó rúd pozitív, az első rúd negatív töltésű lesz. Az ilyen módon létrejött Ui indukált feszültség iránya a hátsó rúd pozitív töltéseitől az első rúd negatív töltései felé mutat. Ui feszültség a két rúd közé kapcsolt R ellenálláson keresztül áramot indít meg, az Ei által szétválasztott töltések így egyenlítődhetnek ki. A mozgó vezető az energiaforrás, az ellenállás a fogyasztó.
Amennyiben a mozgás iránya merőleges a térre:

Ui= B*l*v Tekercs esetén Ui= N*B*l*v

Nyugalmi indukció
A mozgási indukció jelensége azt mutatja, hogy ha egy vezeték mágneses térben, az indukcióvonalakat metszve elmozdul, abban feszültség indukálódik. Nyilvánvaló, hogy ha nem a vezeték mozog a mágneses térben, hanem a mágneses tér mozog a nyugvó vezetékhez képest, a vezeték ugyanúgy metszi az indukcióvonalakat, ezért a vezetékben ugyanígy feszültség indukálódik.
Ha a mágneses teret nem állandó mágnes létesíti, hanem azt egy tekercs áramával gerjesztjük, a gerjesztő áram növekedésével vagy csökkenésével az indukció is nő vagy csökken, az indukcióvonalak száma változik, emiatt a mágneses térben elhelyezett vezetőt „metsző" indukcióvonalak száma változik, és így a vezetőben ismét feszültség indukálódik. Ez a jelenség (a mágneses indukció változásakor a mágneses térben elhelyezett vezetőben feszültség indukálódik) a nyugalmi indukció.

Nézzünk a nyugalmi indukcióra még egy gyakorlati példát (link transzformátor -> 7. fejezetben lesz)

 

37. ábra 


A 37. ábrán pl. az N2 menetszámú tekercsben azért indukálódik feszültség, mert benne a mágneses indukciót az N1 menetszámú tekercs árama változtatja.

,
de és így



A nyugalmi indukció segítségével tudjuk megérteni majd az ön- és kölcsönös indukciót, valamint a transzformátor működését.