17.2.3. Diódás vágóáramkörök

iDevice ikon

A diódás vágóáramkörök olyan impulzusformáló négypólusok, amelyek az impulzusok amplitúdó-határolását valósítják meg.

Ilyen vágóáramkörök például:

 

86. ábra

 

Ezekben az áramkörökben a dióda kapcsolóelemként működik. A nyitóirányban előfeszített félvezető dióda úgy viselkedik, mint egy kis értékű ellenállás (rövidzárral helyettesíthető), a záróirányban előfeszített dióda pedig úgy viselkedik mint egy nagy értékű ellenállás (szaka - dással helyettesíthető). A pozitív szintű felülvágó kapcsolás esetén az Ux feszültség a diódát záróirányban feszíti elő.

Ha a bemeneti fesz eléri az U > Ux+UD- (Si dióda esetén UD=0,6V) értéket a dióda elkezd vezetni és a bemeneti jel többi részét levágja. Ha a bemeneti fesz az U < Ux+UD érték alá csökken, a dióda zárt állapotba kerül.

A kettősvágó kapcsolás működése az előbbi vágóáramkörhöz hasonló, azzal a különbséggel, hogy képes vágni a bemeneti impulzus pozitív és negatív tartományában is. A D1 jelzésű dióda az impulzus pozitív csúcsát, a D2 jelzésű dióda az impulzus negatív csúcsát vágja le. Alulvágó ill. felülvágó áramkörök az impulzust alul illetve felül vágják.

 

 

87. ábra

 

A diódás vágóáramkörök felhasználásával - lineáris szakaszokból összetéve - szinte tetszőleges kimeneti-bemeneti karakterisztikájú nemlineáris átvivő rendszereket konstruálhatunk.

A vágókapcsolások nagyon sokszor okoznak meglepetést a tervezőknek. Ennek oka az, hogy az áramkörökhöz csatlakozó szórt kapacitások jócskán eltorzítják a jelalakokat. Sok esetben jelent gondot a diódák véges kapcsolási ideje is.