3.4.5 Wheatstone-híd

iDevice ikon

A híd olyan négypólus, amelyben az áramköri elemek értékét úgy választjuk meg, hogy a kimeneti feszültség nulla legyen. Ezt nevezzük a híd kiegyenlített állapotának.

Most csak az ellenállásokból felépített legegyszerűbb híddal, az ún Wheatstone (vitszton) híddal foglalkozunk, melyet a 32.a ábra szerint ábrázolunk.

A b ábrán jól látható, hogy R1 és R2, illetve R4 és R3 azonos feszültségről táplált feszültségosztók, és Ube a hídnak mint négypólusnak a bemeneti feszültsége. Kiegyenlítéskor az osztók terheletlenek, mert , így nem folyik áram. Ez akkor teljesül, ha a két osztó kimeneti feszültsége azonos, vagyis UA = UB.


32. ábra
A Wheatstone híd

Alkalmazzuk a feszültségosztás törvényét!

 és , melyekből

.

Egyszerűsítsünk Ube-vel és rendezzük át az egyenletet!

, amely kifejtve:

 mindkét oldalon megtalálható, így

 

A Wheatstone híd kiegyenlített (kimeneti feszültsége nulla), ha az egymással szemben lévő hídágak ellenállásainak szorzata azonos.

A Wheatstone hidat főleg alkatrészek és nem elektromos mennyiségek (hőmérséklet, kis elmozdulás stb.) mérésére, ritkábban olyan esetekben használjuk, amikor egy bonyolult négypólus valamely két pontja között (tápláló feszültség ellenére is) nulla feszültséget kívánunk elérni.

 

 

 
33. ábra 
Ellenállás mérésére alkalmas híd
 

 

Ellenállás mérésére használható Wheatstone híd kapcsolását mutatja az 33. ábra. A kimeneti feszültséget egy nagy érzékenységű műszer, a G galvanométer érzékeli, és R1 helyére kell tenni az ismeretlen Rx ellenállást. RN hitelesen szabályozható ún. normál ellenállás, amelynek beállított értéke egy skálán pontosan leolvasható. Kiegyenlítéskor

, amelyből

R4 és R3 hányadosa nevezetes érték, az ún. hídáttétel (pl. 0,01, 0,1, 1, 10, 100 stb.) Rx ezért könnyen számítható: a kiegyenlítéskor leolvasott RN értékét kell szorozni a hozzá tartozó hídáttétellel.

 

Mintafeladat

Számítsa ki a 34 ábrán látható hídkapcsolásban az A és B pontok között, valamint az R2 ellenálláson mérhető feszültséget! Határozza meg a közös ágban folyó I áramot, továbbá az ágak I1 és I2 áramát!

 

 
34. ábra 

 

 

Megoldás:

Az A és B pont közötti feszültséget úgy számíthatjuk, ki hogy meghatározzuk feszültségosztó képlettel az R3 és R4 ellenállásokon eső feszültségeket, majd a két feszültség különbségét vesszük:

A 24 V feszültséget előállító generátor a C és D pontok között mérhető eredő ellenálláson hajtja át az I áramot, ezért előbb meg kell határoznunk ezt az eredő ellenállást, majd ebből Ohm törvénnyel kiszámítható a közös ágban folyó áram:

Ez az I áram oszlik meg a két ágban az ellenállások arányában, így az áramosztó képlettel meghatározható az I1 áram:

Az áramok kiszámítását elvégezhetjük másként is. Mivel már előzőleg kiszámítottuk az R3 és R4 ellenállásokon eső feszültséget, meghatározhatjuk a rajtuk folyó I1 és I2 áramot is, majd a csomóponti törvénnyel a közös ágban folyó I áramot:

  

UR2 = 9,9 V