5.4. Optocsatolók, splitterek

iDevice ikon

Ahhoz, hogy ne csak egyszerű összeköttetéseket lehessen megvalósítani, szükség van a fény leágaztatására, illetve több fény egy szálba való csatolására. Ezt a funkciót megvalósító eszközöket optocsatolóknak nevezik. Splitternek (jelhasítónak) is szokták nevezni, de ez csak az egyik irányt foglalja magába, így ebben a jegyzetben inkább az optocsatoló elnevezés található.

Kialakításuk a kis méretek miatt nem könnyű. Az egyik módszer a fotopolimerizációs eljárás. Vesznek egy üveglapot, melyet letakarnak egy megfelelő rajzolatú maszkkal, melyen a kívánt leágazást már megvalósították (30. ábra). Majd ezután belediffundáltatnak olyan anyagot, melytől megnő az adott helyen az anyag törésmutatója. Ezen a rajzolaton belül ugyanúgy fog viselkedni a fény, mint az optikai szál belsejében, a teljes visszaverődés elve miatt nem lép ki belőle.

30. ábra
Fotopolimerizációs eljárás

A végén a megfelelő helyekre egy-egy optikai szálat kell illeszteni, melynek másik vége csatlakozóban végződik. Ilyen eljárással tetszőleges konfigurációjú optocsatoló előállítható, létezik 1:2-től 1:8-ig, de előállítható 2:2-es sőt 8:8-as variáció is (a variációk a bemenet:/kimenet arányát adják meg). Egy dolgot kell azonban figyelembe venni, amikor eldöntésre kerül a használata, hogy minden egyes „kettéosztásnál" minimum 3 dB-t csökken a teljesítményszint és ezen felül még a rendszernek is van saját csillapítása (ez kisebb, mint 2 dB).

Másik előállítási módja az optocsatolóknak a 31. ábrán látható. A szálból érkező fénynyalábból GRIN lencsék segítségével egy nagyobb átmérőjű sugarat állítanak elő, melyet egy félig áteresztő tükörre vetítenek. A jel egy része továbbhalad, a másik része reflektálódik. Mind a továbbhaladó, mind pedig a reflektált fényt egy-egy GRIN lencsével a szálakba fókuszálják.

Ennek a megoldásnak van egy óriási előnye. A félig áteresztő tükör helyére más eszközök is betehetők. Láttunk már ilyen megoldást a változtatható csillapítók esetében, ahol szűrőket helyeztek el. Ha prizmával, vagy optikai ráccsal helyettesítjük, akkor egy olyan eszközt kapunk, mely a különböző hullámhosszú fényeket más-más szögben téríti el. Erre akkor van szükség, ha egy optikai szálon belül több különböző hullámhosszú fényt viszünk át párhuzamosan.

31. ábra
Optocsatoló félig áteresztő tükör segítségével

Optocsatolást, jelhasítást több más módon is meg lehet valósítani, például két optikai szál összecsavarásával vagy tükrök segítségével, de kevésbé használatosak. De bárhogyan is történik a kivitelezése, csillapítást visz be a rendszerbe a jelszétosztás is, illetve a rendszer is.