4.2.1. Billentyűzet

iDevice ikon

A billentyűzet (vagy idegen elnevezéssel: keyboard, klaviatúra, tasztatúra) a számítógépeink elengedhetetlen beviteli egysége. Személyi számítógépek rendszerint működésképtelenek ennek hiányában.

12.  ábra Modern multimédiás billentyűzet

A billentyűzeteket több féle szempont alapján csoportosíthatjuk, illetve több szempont határozza meg, milyet válasszunk, alkalmazzunk.

A billentyűzet szerkezete alapvetően meghatározza a gépelés sebességét, a használati zajszintet, a működési pontosságot, a bevitelről való visszacsatolást, s a kézre, az ujjakra ható erők nagyságát is. Különböző működési elvű billentyűzeteket gyártanak. Fontos, hogy ha ismeretlen a gyártó, vagy ismeretlen a típus, magvásárlás előtt próbáljuk ki: alkalmas-e ahhoz a felhasználási célhoz, amelyre szánjuk!

A tasztatúra több billentyű csoportból áll, illetve rendelkezésünkre állnak speciális gombok is. Utóbbiak vagy egy-egy gomb jelentését módosítják, vagy önálló funkciót rendelhetünk hozzájuk.

13.  ábra A billentyűzetcsoportok

A billentyűzet fő részei és feladatuk:

  • Alfanumerikus billentyűk: betűk, számok, írásjelek bevitelére szolgálnak.
  • Numerikus billentyűzet: a „NumLock" gomb bekapcsolását követően a számok és az alapműveletek bevitelét teszik lehetővé, az itt is megismételt „Enter" gomb az egyenlőségjelet is helyettesíti; míg a „NumLock" kikapcsolt állapotában kurzorvezérlő részként üzemel. Helytakarékosságból ma már nem csak a hordozható, hanem egyes asztali klaviatúrákról is hiányzik.
  • Vezérlő, módosító billentyűk: ide sorolhatjuk a „Ctrl", az „Alt", az „AltGr", a „Tab" gombokat, valamint az alfanumerikus és a numerikus blokk között elhelyezkedő kurzorvezérlő gombokat is.
  • Az „F1...F12" billentyűkhöz alkalmazásonként eltérő módon szervezhető a jelentéstartalom, bár az „F1" gomb hagyományosan a „Help" funkcióra van fenntartva.

Az egyes billentyűk helye változhat (a magyar karakterkészletben a mostohagyerekként kezelt „Í" változatos helyeken jelenik meg, néha el is marad, ilyenkor az „Í" megjelenítésére az „AltGr + j", míg az „Í" előcsalogatására az „AltGr + i" szolgál.

A billentyűzet kiválasztásakor gondolnunk kell arra, hogy azt milyen nyelvű szövegek bevitelére fogják használni. Kisebb eltérések a latin betűket használó sajátos nyelvi karakterkészletek, illetve a bevett nemzeti gyakorlatok miatt is előfordulnak. Aki ezt a szöveget hazánkban monitorról olvassa, lepillantva a betűk felső sorában a "QWERTZ" betűsorral találkozik. Ugyanezt az USA-ban olvasó már a "QWERTY" sorozatot látja.

S persze sok nyelvben számos különleges karakter is előfordul, melyeknek helyet kellett találni a billentyűzeten. Számunkra, magyarok számára ilyenek az ékezetes magánhangzók: Á, É, Í, Ó, Ö, Ő, Ú, Ü, Ű. Más nyelvek is hordoznak különleges betűket, csak a nagy „A" változatai: À, Â, Ã, Ä, Å, Æ, Ă, Ą; és ez csupán egy az angol abc betűi közül... Ha valamely betű nincs a klaviatúrán, azért nem akadunk el: vagy billentyűkombinációval, vagy az ASCII kódját ismerve, esetleg a szövegszerkesztő beszúrás menüje segítségével is a szövegbe illeszthetjük azt.

Ám nagyobb gond a nem latin betűs írást alkalmazó nyelvek használata: ilyen a görög, az arab, a héber (jiddis), a cirill betűs írásmódok, s számos ázsiai országé is. Egyik lehetőség a meglévő klaviatúra átmatricázása, ám ez nem sok segítség az egy szövegben több nyelvet használók számára annak ellenére, hogy a modern operációs rendszerek lehetővé teszik a területi beállítások és a nyelv gyors váltását. Szerencsésebb ilyen esetben több billentyűzetet használni, ekkor azonban kiemelt figyelmet kell fordítani a konfigurálásra!

14.  ábra Több nyelven (angol, héber, arab) feliratozott billentyűzet

Amennyiben a klaviatúra nem csak a szövegbevitelt szolgálja, hasznosak lehetnek a speciális gombok is. Az ilyen billentyűzetek tartozékai a megfelelő telepítő készletek, melyek lehetővé teszik, hogy az általunk használt szoftverek egyes funkcióihoz rendelhessük ezeket, s ne csak egy általános beállítás legyen elérhető, amely esetleg csupán egy konkrét operációs rendszerhez (rendszerint a Windows valamely verziójához) igazodik. Vannak olyan tasztatúrák - a játékosok kedvére téve - melyek számos kiegészítő game gombot tartalmaznak külön egységként.

15.  ábra Billentyűzet megrögzött játékosoknak

Az irodai környezet számára is kínálnak különleges billentyűzeteket. Gyakoriak az USB eszközök csatlakoztatására alkalmas készülékek, ezeknél széles a választéka a beépített kiegészítőknek: lehet bennük memóriakártya kezelő (író/olvasó), s használhatunk chip kártya olvasóval felszerelt eszközt is.

16.  ábra Memóriakártya- illetve chipkártyaolvasó billentyűzetben

Gyakran elhanyagoljuk a billentyűzet kiválasztásakor végiggondolni azokat a személyes adottságainkat, melyek az eszköz ergonómiailag helyes használatához elengedhetetlenek. Vállunk, karunk, csuklónk és ujjaink egyaránt ki vannak téve a helytelen kéztartásból eredő veszélyeknek. A tartósan helytelen kéztartás, a rossz testtartás, a helytelen gépelési technika íngyulladást, ínhüvelygyulladást eredményezhet.

Ellene a helyes eszközválasztással is tehetünk:

  • a helyes kéztartáshoz ergonomikusan igazodó, eltérő szögben rendszerezett gombokkal kialakított;
  • a használóhoz igazodó gombméretű, gombsűrűségű (a szabványos billentyűzet egy átlagos felnőtt ember testméreteihez igazított);
  • esetleg csuklótámasszal ellátott

billentyűzet választásával.

 

Az eszköz csatlakoztatása jellemzően kétféle közvetítő közegen keresztül valósul meg: hagyományosan vezetékes csatlakoztatással, de ma már alkalmaznak rádióhullámú összeköttetést is. A vezetékes típusok esetén több felület is rendelkezésre áll:

  • az XT gépek esetében 5 pólusú DIN aljzat volt az alaplapra építve;
  • melyet az AT gépeknél a PS/2 6 tűs csatlakozója követett;
  • de az USB felület is alkalmas billentyűzet illesztésére a számítógéphez.

 

A DIN és a PS/2 csatlakozók:

17.  ábra 5 pólusú DIN csatlakozó AT szabványú billentyűzetekhez

18.  ábra ATX gépek billenytűzetcsatlakoztató felülete a PS/2

 

Ha nem illeszkedik a billentyűzet csatlakozója a számítógéphez, lehetőség van átalakítók használatára.

19.  ábra DIN csatlakozó átalakítója PS/2 csatlakozáshoz