4.2.3. Lapolvasó

iDevice ikon

A lapolvasó (scanner, ejtsd: szkenner) főleg papíralapú dokumentumok digitalizálására alkalmas bemeneti eszköz. Ilyenek lehetnek dokumentumok, fényképek, térképek, különféle nyomdatermékek. Ahhoz, hogy ezek adattartamát a számítógép segítségével feldolgozhassuk, átalakíthassuk (manipulálhassuk), digitálisan értelmezhető adatsorrá kell konvertálni.

33.  ábra Lapolvasó

 

Az egyes célterületeknek megfelelően különböző formában, szerkezeti kialakításban állítanak elő lapolvasó berendezéseket:

  • Kézi és síkágyas szkennereket (utóbbihoz esetleg diaolvasó kiegészítővel) háztartási környezetben is mindennapos készülékként tartunk számon.
  • A különleges igények kielégítésére léteznek nagyméretű dobszkennerek (térképészet), dokumentum beolvasók (nagy mennyiségű irat elektronikus archiválására), s könyvszkennerek is (ezek még lapozni is képesek, így meggyorsítva a beolvasás folyamatát, illetve csökkentve például régi könyvek esetében a sérülés kockázatát).

Működésük az optika jelenségeit hasznosítja. A homogén fehér fénnyel megvilágított, beolvasandó felületről a visszaverődött fényt tükrökkel és lencsékkel egy fényérzékelő egységhez továbbítják. A beolvasás pontosságát az optikai kialakítás is befolyásolja, de ez csak kézi szkennerek esetében jelenthet gondot. Fontosabb a síkágyas szkennerek esetében a fényérzékelő egység precíz mozgatása.

 

A lapolvasók értékelésének legfontosabb szempontjai:

  • A felbontás: ezt dpi (dot per inch) mértékegységgel fejezik ki. Azt fejezi ki, hogy egy inch távolságot (ami 25,4 mm) hány különálló képpontra bont fel a készülék. Ez természetesen beállítható a konkrét beolvasás alkalmával - a készülék képességeit nem minden esetben kell teljesen kihasználnunk. A maximális felbontás a készülék minőségét jelzi. Megkülönböztetünk fizikai (valós) és szoftveres (interpolált) felbontást. Mindig az utóbbi a nagyobb érték, de ez ne tévesszen meg bennünket, a fizikai felbontás sokkal fontosabb. Egy modern készülék 1200 dpi fizikai felbontás mellett 9600 dpi interpolált felbontásra is képes lehet.
  • A színmélység az érzékelt színek számát adja meg. Legalább 24 bites színmélység elvárható, ami mintegy 16 millió színnek felel meg.
  • Beolvasási sebesség: ez főként az intézményi felhasználók számára fontos adat, például dokumentum szkennerek esetén. A készülékek egyedi jellege határozza meg az elvárható teljesítményt.

A szkennerek számítógépünkhöz való csatlakoztatása is több felületen keresztül valósulhat meg:

  • Az USB csatlakozás a leggyakoribb és a leggyorsabb adatátvitelt lehetővé tevő forma.
  • De az USB szabvány megjelenése előtt erre a célra a párhuzamos portot alkalmaztuk. Mivel ilyen rendszerint csak egy volt a számítógépeken (ma már sok esetben egy sincs), s azt a nyomtatók használták, meg kellett oldani a címezhetőséget. A csatlakozás sorosan történt: a csatlakozó vezeték először a szkennerbe, majd onnan egy újabb vezeték a nyomtatóba csatlakozott.