6.3.2. Az alaplap

iDevice ikon

Számítógépünk lelke az alaplap! A csomagolásából kibontva ez esetben is a használati útmutatót emeljük ki először, s tanulmányozzuk. Azonosítsuk, mely csatlakozó felületeit kell majd csatlakoztatnunk, s mit hová.

73.  ábra Az alaplap

 

Vannak olyan számítógép házak, melyekből az alaplap elhelyezésére szolgáló lemez külön is kiszerelhető, ha ilyen áll rendelkezésünkre, használjuk ki a lehetőséget, sokkal biztonságosabb a munkavégzés. Ám ez még a drágább, jobb minőségű eszközökben sem általános.

Az alaplap nem közvetlenül a házhoz csatlakozik, hisz az egy többrétegű, kétoldalas nyomtatott áramköri lap, rengeteg alkatrésszel mindkét oldalán. Ezért elhelyezésére távtartókat alkalmazunk. Vagy a mellékelt sablon, vagy szemmértékünk alapján válasszuk ki az alaplapot tartó lemez megfelelő pontjait, ahová a szigetelő műanyag, illetve a belső menetes fém távtartókat elhelyezzük, becsavarozzuk. Műanyag babából két típust is kapunk: a felső felükön egyesek támasztó fejjel rendelkeznek (ezek alacsonyabbak), míg néhánynak patent feje van. Utóbbiak az egyszerűbb behelyezést, az ideiglenes rögzítést szolgálják. Szükséges a mellékelt, egyik végükön menetes szárú, másikon anyaként belső menettel ellátott, fém távtartókat is alkalmaznunk, hisz végül ezekhez csavarozzuk, s így rögzítjük az alaplapot. Egyes pozíciókban pedig maga a lemez kialakítása segíti a rögzítést.

Mielőtt azonban magát az alaplapot elhelyeznénk, az ahhoz mellékelt, a készülékház hátsó ablakába való fedőlemezt kell bepattintanunk, mely maszkolja az alaplapi csatlakozófelületeknek megfelelően a hátlapon található nyílást (lehet, hogy ilyet kaptunk a gépházhoz is, azt tegyük félre, nincs rá szükségünk).

Az alaplap beszerelése előtt szükség lehet egyes beállítások jumperekkel való meghatározása, esetleg az akkumulátor beszerelése.

Helyesen járunk el, ha még az alaplap beszerelése előtt megtervezzük a csatolókártyák elhelyezkedését, s ennek megfelelően kitörjük a takarófüleket. Ha ezek csavarozhatóak, ráérünk vele a tényleges beszereléséig...

Az alaplap behelyezését a megfelelő pozícióba forgatás után egy határozott mozdulattal tegyük, óva attól, hogy szélei sérüljenek, illetve a tartós feszüléstől, mely a finom mintázatú nyomtatott áramköri vezetékekben okozhatna kárt. Ha a helyére pattintottuk, ellenőrizzük a hátoldali csatlakozók megfelelő elhelyezkedését! Amennyiben igazítani kell, laposfogóval összeszorítva a patentfejű műanyag rögzítő lábak tetejét, azokat kibújtathatjuk az alaplap furatából, így az alaplap ismét szabadon mozog - kivehetjük, s a megfelelő módon tehetjük vissza a helyére.

Ha ez sikerült, nem feszül, s a hátlapi csatlakozók előtt sincsenek a maszkból kiálló támasztófülek, akkor az előkészített csavarokkal rögzítsük.

Csatlakoztassuk a számítógépház előlapi kezelőfelületének vezetékeit (itt a bekapcsoló gomb mellett visszajelző LED-ek, s más csatlakozók is előfordulhatnak, pl.: USB, hangeszközök, stb.). Csatlakoztassuk a házba szerelt ventilátor-, és ha van, a hangszóró érintkezőit is.