6.3.5. A RAM memória

iDevice ikon

A memória behelyezése nem okozhat gondot.

 

82.  ábra DDR2-es RAM modulok

 

Az egyre nagyobb tárkapacitás, a gyorsabb működés igénye folyamatosan jelentkezett a RAM (Random Access Memory) memóriáknál is. Tudjon meg a RAM-okról többet!

Ma DDR (Double Date Rate) működésű memórialapkákat alkalmazunk, az alaplapon leginkább DDR2 típusút. (Ám alaplapokon előfordul DDR3, videokártyákon DDR5 is.)

 

Ha több memóriafoglalat áll rendelkezésre, mint ahány lapkát csatlakoztatunk, vegyük figyelembe az alábbiakat:

  • az alaplap kialakítása rendszerint lehetővé teszi, hogy a memória modulokat párban használjuk (Dual Channel), ezt a foglalatok színével jelezni szokták, ha négy (hat) egyforma színű foglalatunk van, nézzük meg az alaplap dokumentációját;
  • a modulok elhelyezését mindig a legalacsonyabb (rendszerint DIMM0) jelzésű csatlakozó felől kezdjük.

A memóriamodul pozícionálását a szegélyén található bevágások, s a foglalatban ehhez illeszkedően elhelyezett támaszok szolgálják. Így fontos, hogy a megfelelő irányba állítva pattintsuk be a helyére. Határozott mozdulattal ütközésig nyomjuk be a modulokat, a sikert a rögzítő fülek befordulásán is érzékeljük.

 

83.  ábra Jól csatlakoztatott RAM modulok

 

A gépház típusától, a memória csatlakozóinak fizikai elhelyezkedésétől, az esetlegesen hozzá csatlakozó hűtés szerelési szükségleteitől függően dönthetünk úgy is, hogy már az alaplapra szereljük annak számítógép házba történő beszerelése előtt.