3.5. Összefoglalás

iDevice ikon

Ebben a részben összefoglaltuk az információs módszerek fejlesztés eszköztámogatásával kapcsolatos ismereteket. Úgy gondoljuk, a számítógépes eszközkészlet megismerése elengedhetetlen ahhoz, hogy költséghatékony fejlesztéseket valósítsunk meg. A bevezető jellegű és rendszerezett információk elegendők lesznek ahhoz, hogy Ön egy konkrét feladat, csapatmunka elvégzéséhez további szakirodalom megszerzésével sikeresen vállalkozzon.

Megtanulhattuk a CASE fogalmát, azokat a szoftvereket, amelyek támogatják, részben automatizálják a problémadefiniálási, elemzési, tervezési, kivitelezési feladatok elvégzését, a tesztelést és a karbantartási feladatokat, dokumentálják a fejlesztést, valamint irányítják, ellenőrzik és összehangolják a fejlesztő projekt munkáját, CASE-eszközöknek nevezzük.

A két leggyakrabban alkalmazott csoportosítást is megismerhettük:

1. Integráltság szerint:

  • CASE Tools, melyek legalább egy fázist támogatnak,
  • CASE Toolkits, melyek néhány fejlesztési fázist támogatnak,
  • CASE Workbench, mely egy egész életciklusbeli fejlesztési folyamatot támogat,
  • I-CASE Integrated Workbench, az előzőknél komplexebb, hatékonyabb eszközök. Ezt az eszközt jellemzi az is, hogy többféle módszertan támogatásához fejlesztették ki.

2. A fejlesztés életciklusában való elhelyezkedés szerint:

  • Upper CASE, mely stratégiai tervezésre projektvezetésre szolgál,
  • Middle CASE, mely a rendszerelemzési és tervezési fázisok munkáját támogatja,
  • Lower CASE, mely egyszerűbb rendszerspecifikációk készítésére szolgál.

A System Architect CASE-eszközzel való ismerkedés és programhasználat azt célozza, hogy jártasságot szerezzenek egy konkrét CASE-eszköz alkalmazásában (alkalmazási lehetőségeiben).

A CASE-eszközökkel kapcsolatban az alábbi szakirodalom feldolgozását javasoljuk:

Raffai Mária - Kovács Katalin - Tóth Dániel: Objektumorientált alkalmazásfejlesztés, Rose Kézikönyv és Fejlesztési Esettanulmányok, Novadat Kiadó, 2002.

http://rs1.szif.hu/~raffai/TEMPUS/FEJ18/sld001.htm