7.1. Passzív hálózati eszközök, a strukturált kábelezés

iDevice ikon

A strukturált kábelezési rendszerek nem csupán az informatikai hálózatok kialakítását teszik lehetővé, hanem egy rendszerben integrálják a hangátviteli, adatátviteli és egyéb (pl. riasztó, tűz- és egyéb jelző) rendszerek igényeit. Ez nemcsak esztétikai előnyt, hanem egyszerűbb kivitelezést, később az új technológiák (pl. VoIP telefonok, hangátvitel) könnyebb bevezetését is szolgálja.

Csatlakozók

A sín topológiájú hálózatok 50 Ohm-os koaxiális kábelt, s ahhoz BNC csatlakozókat alkalmaznak. Ezekkel csökkenő gyakorlati szerepük miatt nem foglalkozunk részletesebben.

Az RJ45-ös csatlakozók a csavart érpáras kábelezés eszközei. A hálózati csatlakozó kábel készítése kapcsán részletesen is megismerjük.

88.  ábra: RJ-45 típusú csatlakozó

Az optikai kábelezés kialakítása speciális szakismereteket és szerszámozottságot igényel. Számos kialakítású kábelrendszert alkalmaz a gyakorlat: FC, ST, SC, LC, MU és E2000 típust. A kétirányú adatátvitelhez duplex kivitelt alkalmazunk.

89.  ábra: Optikaikábel-szerelő készlet

 

Fali aljzatok

A végpontokhoz vezető kábelezés fali aljzatokhoz csatlakozik. Az ilyen aljzatok esetén a színhelyes bekötést a betéten elhelyezett színkódok mutatják. A képen látható típus két színsorrendet tüntet fel. Ennek oka, hogy az EIA/TIA 568A és EIA/TIA 568B szabványok a színjelölés két változatát rögzítik. Bár Európában inkább az A változat az elterjedtebb, ám a Cisco és más vezető hálózatieszköz-gyártó a B típust részesíti előnyben.

90.  ábra: Színkódok jelölése[1]

Kábelrendezők, patch panelek

Nagyszámú eszköz összekapcsolásakor, vagy nagyobb fizikai távolságot átfogó hálózatok esetén huzalozási központokat hoznak létre. Ezek közül az egyiket fő elosztó központnak jelöljük ki (MC - main cross-connect), míg a többit közbenső elosztó központnak (ID - intermediate cross-connect) nevezzük. Ezeket gerinckábelek kötik össze.

Ezek a horizontális kábelrendezőkhöz kapcsolódnak, melyek a munkaterületekhez közeli kisebb helyiségekben vagy szekrényekben gyűjtik össze a végponti kapcsolódási helyekről befutó vezetékeket. Ezeket kábelrendező panel vagy betűző tábla fogadja, és toldókábelen vagy átkötésen keresztül csatlakoztatja a szintén itt található aktív hálózati eszközhöz (pl. router, switch stb.). A legnagyobb mennyiségű kábel többnyire ilyen horizontális rendező szekrényben fut össze.

 

Az UTP toldókábelek készítése

A sodort érpáras kábelben a vezetékek színe kötött. Csatlakoztatásukra az RJ45-ös csatlakozó szolgál.

Az RJ45-ös csatlakozó kialakítása kétféle lehet: UTP kábelekhez a 8 eres, árnyékolt kábelezéshez a 9 eres változatot használjuk.

91.  ábra: Szerelt RJ-45-ös csatlakozó

A kábelben futó vezetékpárok színei (páronként összesodorva):

  • kék - kék/fehér
  • zöld - zöld/fehér
  • narancs - narancs/fehér
  • barna - barna/fehér

92.  ábra: UTP kábel szerkezeti kialakítása

A csatlakozó 1-es pontjának meghatározása látható az alábbi ábrán:

93.  ábra: Az RJ-45-ös csatlakozó kiosztása

 

Felhasználási cél szerint kétféle csatlakozót készíthetünk:

(A) Egyenes kötésű kábel

Egyenes kötésű kábelt használunk a számítógép és egy aktív hálózati eszköz között.

94.  ábra: Egyenes kötésű kábel színrendje EIA/TIA 568B szerint

 

(B) Kereszt kötésű (cross over) kábel

Kereszt kötésű kábelt használunk:

  • számítógépek közötti közvetlen kábelkapcsolat kialakítására,
  • két aktív (modem, hub, switch stb.) hálózati eszköz összekapcsolására.

 

95.  ábra: Keresztkötésű kábel színrendje EIA/TIA 568B szerint

Mindkét toldókábel készítése során jelentősége van a helyes színsorrend alkalmazásának, hisz a vezetékek, vezetékpárok nem csupán elektromos vezetőként viselkednek, hanem a hosszú együttfutás miatt nagyarányú áthallás és más elektromágneses zavarjel keletkezhet. Ez jelentősen csökkentheti az átviteli sebességet. Megjegyezzük, hogy a 10 Mb/s és 100 Mb/s átvitelre méretezett keresztkötésű kábelek működésük során nem használják a 4, 5, 7 és 8-as eret.

96.  ábra: Keresztkötésű kábel színrendje EIA/TIA 568A szerint

A kábelszereléshez krimpelő fogót használunk.

97.  ábra: Krimpelő fogó

 

A méretre vágott kábel külső szigetelőrétegét mintegy 12 mm hosszban eltávolítjuk (csupaszolás) a fogó megfelelő részét használva. A távtartó biztosítja a helyes hossz kialakítását. Itt a pillanat, amikor a törésgátlókat (megfelelő irányba forgatva) fel kell fűznünk a kábelre.

98.  ábra: Kitörésgátló lengő vezetékekhez

Ezt követően a megismert sorrendbe rendezve szétsodorjuk a vezető ereket, ügyelve arra, hogy a legkisebb hosszon oldjuk fel a sodrást. A csatlakozóba csak egyforma hosszúságú vezetékek kerülhetnek, ezért a sorba rendezett vezetékeket vágjuk egyenesre. A megfelelő irányban tartott RJ45-ös csatlakozóba határozottan toljuk be a vezetékeket, ütközésig. A jó kontaktus érdekében fontos, hogy a vezetők elérjék a csatlakozó homlokfalát. A krimpelő fogóba fogott csatlakozót ezt követően roppantsuk rá a kábelre.

A csatlakozás akkor lesz tartós, ha a kábel külső szigetelése beér a szorítófelületek közé. Húzzuk rá a törésgátlót a csatlakozóra.

Az elkészült csatlakozó vezetéket kábelteszter segítségével ellenőrizzük.

99.  ábra: Kábelteszter

Már a legegyszerűbb teszterek is észlelik a helytelen bekötést, a szakadásokat, rövidzárakat. Komolyabb készülékek többféle kábelrendszer mérésére alkalmasak, képesek az aktív eszközök azonosítására, a rövidzár, szakadás pontos helyének meghatározására, kábelhosszmérésre, munkahelyek beazonosítására stb.



[1] Forrás: www.legrand.hu