1.4.2 Az ér

iDevice ikon

Ér (szigetelt vezető): a vezetőt szigeteléssel látják el.

 

Funkciója: fémes vezetőknél a vezetők egymástól és a környezettől történő villamos szigetelése. A szigetelőanyagokban a villamos töltések nem mozdulhatnak el. A szigetelőanyag lehet papír, polivinilklorid (PVC) vagy polietilén (PE).

 

A papír szigetelőanyagként a kábeliparban sokáig egyeduralkodó volt. A helyi kábelek papírszigetelése egy- vagy kétrétegű, kb. 0,05 mm vastag papírszalagból, átfedő tekercseléssel készül. A kétrétegű szigetelés tekercselési iránya ellentétes. A távkábelek vezetői papír-légtér szigetelésűek. Ezt úgy készítik, hogy a vezetőre 5...12 mm-es menetemelkedéssel papírkordelt visznek fel, amely több elemi szálból összesodrott papírspárga. A kordel fölé, ellentétes irányban, átlapolással feltekercselt papírszalag kerül. A papírkordel vastagsága és a papírszalag mérete határozza meg a kábel eredő permittivitását. A papírszigetelés egyenletes vastagsága nagyon lényeges.

 

4. ábra
Papír-légtér szigetelés

 

A papírszigetelésű kábelér villamos jellemzői csak a papír száraz állapotában megfelelők, a permittivitás ilyenkor 2,1...2,3 között van. Ha a papírszigetelést nedvesség éri, a villamos tulajdonságok megváltoznak, s a nedvesedés mértékétől függően egyre rosszabbak lesznek az ér jellemzői. A papírszigetelésnek ezt a rossz tulajdonságát küszöböli ki a műanyag, a polivinilklorid (PVC) és a polietilén (PE).

 

Mindkettő hőre lágyuló műanyag. A jobb feldolgozhatóság érdekében a PVC-hez mindig adalékolnak lágyító-, valamint színezőanyagot. A PVC-t azoknak a vezetékeknek és kábeleknek a szigetelésére használják, amelyeket épületen belül létesítenek, ezek a rendezőhuzalok, fali- és switchkábelek.

 

A polietilénnek lényegesen jobbak a villamos tulajdonságai, mint a PVC-nek, ezért ez valamennyi föld alatti és légkábel szigetelésére kiválóan alkalmas anyag. A vazelintöltés megjelenésével a habosított érszigetelő anyag terjedt el. A habosított érszigetelés azt jelenti, hogy tömlőzéskor az érszigetelésben apró levegő buborékok keletkeznek, s így a levegő és a polietilén eredő permittivitása tág határok között változtatható. A gyakorlatban 1,4...1,7 közé szokták beállítani.

 

A habosított érszigetelés továbbfejlesztett változata az ún. bőrös szigetelés. A külső bőrréteg teljesen körülveszi a habosított érszigetelést, s az esetleg nyitott cellákat elfedi, ezzel igen nagy mechanikai és villamos stabilitást ad az érszigetelésnek. Ez a külső réteg egyben az érszínezést is adja.

 

 

5. ábra
Polietilén érszigetelés típusok

 

Optikai szálaknál a gyártás során a mag és a héj köré azonnal egy szilikon alapú védőbevonatot készítenek (elsődleges, primer védelem). Ennek funkciója a szennyeződések elleni védelem. A bevonatot színezik a szálak megkülönböztethetősége érdekében.