5.3.2. DVD

iDevice ikon

A DVD (Digital Video Disc) nevéből következően a videó adatfolyamok (filmek) a CD-t meghaladó adatmennyiségének tárolására születtek meg. Azonban azóta annyira elterjedtek az informatikai eszközök háttértárolóiként, hogy ma inkább alkalmazhatjuk a „Digital Versalite Disc" (sokoldalú digitális lemez) megjelölés rövidítéseként.

Ebben a részben csak a CD-hez képesti eltérésekről ejtünk szót, hisz alapelveit tekintve a működés azonos a két rendszernél. Ránézésre az alkalmazott lemezeket sem tudjuk megkülönböztetni, hisz fizikai méreteik egyeznek.

A DVD-k szerkezetileg több formában készülnek. Az újítás, hogy két, egymásra helyezett rétegből is állhatnak, illetve mindkét oldalon tárolhatnak adatokat. Így tehát szerkezeti rendjük ekként épül fel:

 

68.  ábra Különféle DVD szerkezeti kialakítások

 

A rétegek és az oldalak száma alapján négy féle típus létezik:

 

DVD lemezek adattárolási kapacitása

Típus neve

Oldalak száma

Rétegek száma

Tárolási kapacitás

DVD-5

1

1

4,7 GB

DVD-9

1

2

8,5 GB

DVD-10

2

1

9,4 GB

DVD-18

2

2

17 GB

 

A másik különbség az alkalmazott lézer fényének hullámhossza. Míg a CD-k esetében 780nm-es, addig a DVD-k esetében 650nm-es hullámhosszúságú fényre van szükség a kívánt hullámtani hatásokhoz. Ez nagyobb adatsűrűség létrehozását teszi lehetővé. A fókuszálás fejlesztésével közelebb kerülhettek a barázdák is, 0,74 mikron távolságra vannak csupán egymástól.

 69.  ábra DVD lemez elektronmikroszkópos felvétele

 

A DVD kezelésére alkalmas meghajtók felülről kompatibilitást biztosítanak, azaz a CD-k kezelését (legalább olvasását) is meg tudják valósítani.