5.3.3. Blu-ray

iDevice ikon

Az informatikai és az audiovizuális rendszerek adatéhsége csillapíthatatlanul növekszik. Az egyre nagyobb felbontású, részletgazdagabb filmtechnika egyre több adat tárolását igényli egy-egy film esetében. Több, párhuzamosan folyó fejlesztés folyik e célok kielégítésére, most úgy tűnik, a Blu-ray technika háttérbe szorította a HD-DVD-t, így ezzel ismerkedünk még meg.

Nevéből következően a megvilágításra alkalmazott fény a fő különbség. Itt még kisebb, 405nm-es fényt alkalmaznak, amit szemünk már kéknek érzékel. A kisebb hullámhossz kisebb piteket, s ez sűrűbb barázdáltságot tesz lehetővé, ami a tárolható adattömeg nagyságát növeli végeredményben. Így egy Blu-ray lemez 25 GB adatot képes tárolni.

 

 70.  ábra Optikai lemezek jellemzőinek összehasonlítása

Némi változtatás a lemez (méreteit egyébként a CD-től továbböröklő) szerkezetében is van: az írott réteg 0,1mm-re helyezkedik el a felülettől, s emiatt hatékonyabban kell azt védeni a mechanikai behatásoktól a karcolódástól.

 

Összefoglalóan az alábbiakat mondhatjuk el az optikai háttértárolókról:

  • Az egyes rendszerek közötti fő különbséget az alkalmazott lézer fény hullámhossza, s az ebből következő adatsűrűség, valamint a lemezek - szemre szinte észrevehetetlen - szerkezeti különbségei adják.
  • Maguk a lemezek hordozható, cserélhető háttértárak, ám külön meghajtó egységet igényelnek.

Működésük a fény hullámtani jellemzőire épül.