2.5. A klasszicizmus építészetének emlékei

iDevice ikon
Az ókorhoz visszanyúló klasszicizmust az egyes országokban erősen átszínezte a különbségekből fakadó sajátos igény. Az antik építészet világa a francia forradalom nemzedékének a demokrácia-rendjét, Napóleon korának a császárság fényét jelképezte. Az angolok a természetességet fedezték fel benne, a németek számára a fenséges múltról tanúskodott, a cári Oroszországot a monumentalitásával nyűgözte le. Ennek megfelelően a követésében is más-más útra tértek és a stílus területre sajátos külön változatait alakították ki.

Franciaország

A francia klasszicizmus korai szakaszának nagy jelentőségű irányzata a XVI. Lajos idején kibontakozó forradalmi építészet. Fő képviselői, Étienne Louis Boullée (1729-1799) és Claude Nicolas Ledoux (1736-1806) nagyszabású, merész tervekben fogalmazták meg a jövő társadalmának építészetét. Elgondolásaik túlnyomórészt papíron maradtak, megvalósításukra a kor technikai felkészültsége többnyire nem adott lehetőséget. Munkásságuk mégis számottevő, különösen a XX. század építészetére hatottak ösztönző erővel. Műveik közül a legfontosabbak Boullée híres Newton-emlékműve, Ledoux-tól pedig a részben felépült ideális város, amelyet az Arc és Senan közt fekvő sóbányák dolgozóinak tervezett.

24. ábra
Étienne Louis Boullée: Newton-emlékmű

A forradalmat követő években a francia építészet a görög dór emlékek példájára szigorú stílust alakított ki. Az irányzat jellemző emléke a párizsi Odeon. Napóleon császársága alatt a stílus megváltozott. A demokratikus berendezkedésű görög városállamok helyett a római császárkorból vették a mintát. Az ebből kibomló ünnepélyesebb stílusirányzat a császárságról elnevezett empire. Neves képviselői a már korábban is dolgozó Chalgrin, a Napóleon idején vezető építészekké lett Percier és Fontaine, továbbá Vignon és Brongniart. Jean Francois Chalgrin (1739-1811). jelentős művei Párizsban az Odeon és az Étoile diadalív. A Napóleon győztes hadjáratainak emléket állító, monumentális diadalív a Champs-Elysées tengelyében épült. Méretei lenyűgözőek: a magassága 50, a szélessége 45 m. A félkörű nyílás két oldalán a pillérek homlokfelületét domborművek és szobrok díszítik.

25. ábra
Jean Francois Chalgrin: Az Étoile diadalív

Anglia

Angliában a klasszicizmus az Inigo Jones által bevezetett palladiánus hagyományokon alapult. Korai szakaszának európai hírű nagy mestere Robert Adam (Kenwood-i kastély könyvtárterme). Az utána következő két nemzedék építészei közül John Nash és Robert Smirke (British Museum) munkássága emelkedik ki.

26. ábra
Robert Smirke: A British Museum

Oroszország

Az orosz klasszicizmus a társadalmi viszonyok feudális jellegéből adódóan nem a polgárság, hanem elsősorban a cári udvar és a nagybirtokos nemesség igényeit elégíti ki. Legjelentősebb mesterei Voronyihin (a pétervári kazanyi székesegyház), Zaharov (a pétervári Admiralitás) és az itáliai származású Rossi (a pétervári Palota téren található Fővezérkar épülete, a Puskin színház, s a hozzá vezető Rossi utca).

27. ábra
Voronyihin: A kazanyi székesegyház
Rossi: A Puskin Színház