6.4.4 Kockázatelemzés, kockázatmenedzsment

iDevice ikon

Kockázatelemzés

A sikeres projektirányítás kapcsán sokat hangoztatott, lényeges terület a kockázatmenedzsment. Nehezen definiálható, hogy egy projekt kapcsán mit értünk kockázat alatt. Legegyszerűbben talán úgy fogalmazhatnánk meg, hogy a végrehajtással kapcsolatos bizonytalanságok jelentik a kockázatot. Lényegében minden bizonytalanság kockázat, de a kifejezéshez valamilyen negatív esemény bekövetkezését társítjuk, holott nem feltétlenül negatív eseményt jelent. A kockázat fogalmába beleértendő a pozitív eltérés lehetősége is.

Mindezek alapján tehát azt mondhatjuk, hogy a kockázat egy nem várt esemény bekövetkezésének a valószínűsége. Fontos hangsúlyozni, hogy a kockázat esetében soha nem biztosan bekövetkező eseményről van szó, csupán annak lehetőségéről.

 

Kockázatmenedzsment

A kockázatmenedzsment lényege pedig, hogy a projektvégrehajtás során felmerülő kockázatokat (vagyis a bizonytalanságokat) szisztematikusan kezeljük. Ennek első lépése, hogy valamilyen módon (elemzésekkel, becslésekkel, korábbi tapasztalatok felhasználásával, ötletbörzével stb.) definiáljuk, azonosítjuk a kockázati tényezőt.

Miután az azonosítás megtörtént, szükséges valamilyen válaszstratégiát kidolgozni, amellyel az esetleges negatív hatásokat képesek leszünk kiküszöbölni, vagy legalábbis csökkenteni. A válaszstratégia meghatározása kapcsán először is értékelést végzünk. Fel kell mérnünk a kockázat következményeit és meg kell határoznunk bekövetkezésének valószínűségét, majd ezek alapján kell meghatározni a beavatkozási prioritásokat, vagyis, hogy milyen módon reagálunk a felmerülő bizonytalanságokra.

A kockázatkezelés főbb lépései tehát az azonosítás - értékelés - reagálás. Mielőtt a szükséges lépéseket megtesszük, mindenképp érdemes a kockázatok okozta lehetséges veszteségek és a kockázatkezelés költségeinek összevetése.

A kockázatelemzéssel kapcsolatban példaként bemutatott első két dokumentum a tágabb értelemben vett kockázatelemzéshez (vagyis a kockázatkezelés lépéseinek kidolgozásához) nyújt segítséget. Az elemzés során leírjuk a kockázati körülményeket, elemezzük annak hatásait, meghatározzuk a bekövetkezés valószínűségét, és válaszlépéseket dolgozunk ki.

Az alábbi táblázat ahhoz nyújt segítséget, hogy ha meg tudjuk becsülni, hogy egy bizonyos esemény mekkora valószínűséggel következhet be, és milyen mértékben befolyásolja a projektet, akkor be tudjuk határolni, hogy az milyen mértékben kockáztathatja terveinket. A táblázatba beírt számok a kockázati veszélyt reprezentálják: a nagyobb értékek nagyobb kockázatot jelentenek.

 

Példa

Ha a TRANSPRO beruházás nem készül el időre, akkor a vállalat elszalaszthat egy komoly megrendelést. A kivitelezőről azt lehet tudni, hogy nagyon jó minőségű munkát végez, de előfordult már, hogy nem tudta tartani a határidőt.

A határidőcsúszás valószínűsége: közepes, a hatása: nagyon magas. Mekkora a kockázat?

A táblázat alapján az 1-től 25-ig terjedő skálán a kockázat értéke 15, és piros színnel jelzett. Ebből az következik, hogy be kell avatkozni: a kockázat csökkentése érdekében ki kell dolgozni egy javaslatot az alternatív megoldásra. (Például: másik kivitelezőt kell keresni, vagy a mostanitól erős biztosítékot kell kérni a határidő betartására.)

 

Projektre gyakorolt hatás

Nagyon kicsi

Kicsi

Közepes

Nagy

Nagyon nagy

Bekövetkezés valószínűsége

Nagyon magas

5

10

15

20

25

Magas

4

8

12

16

20

Közepes

 

3

6

9

12

15

Kicsi

2

4

6

8

10

Nagyon

kicsi

1

2

3

4

5

A következő példában egy konkrét tevékenységhez kapcsolódó, már bekövetkezett kockázat során alkalmazandó beavatkozási stratégiát dokumentáljuk.

 

Kockázatelemzés MINTA

 

Projektazonosító: TRANSPRO

Kockázat azonosító száma

K01

Felelős személy

Marton Gábor

Kockázat azonosításának dátuma

Körülmények

A szerviz új autódiagnosztikai berendezéseinek kezeléséhez nincs megfelelően képzett munkaerő.

Kiváltó esemény

Az új szerviz felszerelése. Eszközbeszerzés

Következmény/hatás leírása

Szakképzett munkaerő biztosításáig a szerviz nem nyitható meg. Próbaüzemet nem lehet elvégezni.

Valószínűség

Autódiagnosztikai berendezés használhatatlanságának valószínűsége: 10%

Az időbeli csúszás (berendezés használata, szerviz megnyitása) valószínűsége 40%

Válaszstratégia

Kapcsolatfelvétel a gyártóval. Hasonló technológiában jártas meglévő munkaerő képzése, használat betanítása.

Szakképzett munkaerő felvétele.

A válaszstratégia ismert költsége

Képzés: 160.000 Ft/fő ill. felvétel esetén munkabér

A válaszstratégiára tartalékolt összeg

850.000 Ft

Változás a munkalebontási szerkezetben

Szükséges képzések megrendelése, a képzés ütemezése, lebonyolítás időtartamának beépítése.

Új munkaerő felkutatása, felvétele

 

A harmadik minta (kockázati napló) a már bekövetkezett (ún. aktív) kockázat nyomon követéséhez, konkrét kezeléséhez lehet hasznos támpont. A kockázati napló lényegében egy jegyzőkönyv, melyben a konkrét kockázattal kapcsolatos legfontosabb adatokat rögzítjük.

 

Kockázati napló MINTA

 

Projektazonosító: TRANSPRO

Kockázatazonosító
(egyedi azonosítószám - pl.: K01)

K01

Prioritás
(milyen mértékben veszélyezteti a projektet)

2

Megtalálás dátuma

február 12.

WBS
(ehhez kapcsolódó feladatok száma)

2.1

Felelős személy

Marton Gábor

Leírás

A szerviz új autódiagnosztikai berendezéseinek kezeléséhez nincs megfelelően képzett munkaerő.

Stratégia
(megoldás érdekében tett lépések)

Megfelelő szaktudással rendelkező munkaerő képzése, ill. felvétele.

Jelenlegi állapot

Döntés előtti várakozás, költségelemzés.