1.1.5. A szervezetek

iDevice ikon

A rendszerek sajátos csoportját képezik a szervezetek, amelyek a környezetükkel való aktív kapcsolatban önmaguk fenntartására törekszenek. 

A szervezetek olyan rendszerek, melyek meghatározott (autonóm) célkitűzések érdekében, különböző erőforrások igénybevételével összehangolt működésre képesek, és ennek megvalósításához belső irányítási funkcióval rendelkeznek. 

Lényeges, hogy a szervezetek és a rendszerek is rendelkeznek olyan speciális tulajdonságokkal, amelyek nem tekinthetők közösnek. 

Ezek közül a legfontosabbak:

  • a szervezet feltételezi az ember részvételét, a rendszer lehet csak gépi;
  • minden szervezetnek kell, hogy legyen vezetője, ez a rendszernél nem követelmény;
  • a szervezet jórészt szabályozó, a rendszer lehet csak szabályozott.

A szervezetekben végbemenő folyamatok egy része emberek által végzett tevékenység, másrészük automatizált. Azt is mondhatjuk, hogy a folyamatok általában ember-gép rendszerek, de a két komponens részaránya teljesen szélsőséges lehet. A szervezetekben végbemenő tevékenységláncot a cél elérése érdekében irányítani kell. 

A szervezetekkel, azok speciális alkotóelemével a fejezet 2. alpontjában foglalkozunk részletesen. 

Irányítás alatt olyan tevékenységet értünk, melynek eredményeként beavatkozás történik egy rendszer működésébe annak érdekében, hogy az abban végbemenő folyamatokat a kívánt módon fenntartsuk, a kívánt módon megváltoztassuk, illetve megállítsuk. 

Természetesen irányításról beszélhetünk akkor is, ha új (eddig még nem létező) rendszert hozunk létre és a benne lévő folyamatokat megindítjuk.