1.1.1. Adattervezés

iDevice ikon
A gazdasági - és általában - az információs rendszerek egyik legfontosabb összetevője az adat. 

Az adattervezés kapcsán két aspektusban kell beszélnünk az adatról. Az egyik a felhasználó nézőpontja, a másik a tárolás módjának adottságai, kritériumrendszere. A felhasználó által legjobban használható kimutatások, jelentések, döntés előkészítő anyagok végső formája és annak előállításához szükséges adatok belső tárolási formátuma nem szükségszerűen azonos tehát, hiszen más-más szempontok érvényesülnek. Ez könnyen belátható, hiszen elég csak arra gondolniuk, milyen sok felhasználó információigényét elégítheti ki egy közös adatbázis. A fentiekből tehát azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az adatok tervezésénél az adatok három különböző csoportjáról kell beszélnünk, így:

  • tárolt adatok (adatbázis)
  • bemeneti adatok (inputok)
  • kimeneti adatok (outputok)

További ismeretek: Input és output

A tárolt adatok tervezése (tárolási struktúra kialakítása) a logikai adatmodell kialakítását jelenti oly módon, hogy valamennyi felhasználó legkomplexebb igényét figyelembe véve a lehető legkevesebb tároló helyet igényelje.

További ismeretek: Logikai adatmodell kialakítása

A logikai adattervezésnek számos kritériuma van, melyek közül a legfontosabbak:

  • Egyszerűség, mely azt jelenti, hogy az állományok elemeire csak elsődleges kulccsal lehessen hivatkozni, és ismétlődő csoportok az állományon belül nem fordulhatnak elő. Egy fájl még egyszerűbbnek tekinthető akkor, ha nem találhatók benne alternatív kulcsok, továbbá, ha csak fix hosszúságú rekordok találhatók benne.
  • Optimális redundancia, amely mint tudjuk valamely adatelemek többszöri (több egyedtípusban) történő előfordulását megengedi, de csak abban az esetben, ha az redundáns tulajdonság az egyik egyedtípusban kapcsolóként szerepel, a másik egyedtípusban pedig azonosító.
  • Minimalitás és maximalitás szabálya. Minimális egy adathalmaz, ha csak az optimális redundancia fordul elő benne. A maximális egy rendszer adathalmaza, ha minden adatot tartalmaz, mely szükséges valamennyi felhasználó minden igényének kielégítéséhez.

Az adatállományok tervezésének alapjaival részletesen foglalkoztunk a képzés során más tantárgyak keretein belül (ld. Adatbáziskezelés alapismeretek, Adatbázistervezés, Adatbázistervezés SQL nyelv), ezért az adattervezés alapjaival azokban a tananyagokban ismerkedhet meg bővebben. Azt azonban fontosnak tartjuk, hogy a már meglévő ismereteink birtokában újra ismételjük azokat a legfontosabb lépéseket, szabályokat, melyek nélkül nem lehet jól adattervezést lebonyolítani és logikai adatmodellt alkotni. A normalizálási folyamat befejezése után a rendelkezésre álló adathalmazból néhány szabály betartásával diagramot rajzolhatunk. Az adattervezés dokumentálása rendszerint valamilyen szabályt figyelembe vevő (a szabályok módszertan-specifikusak) diagram megrajzolásával történik.

SSADM módszertan szabványa szerint megrajzolt egyed kapcsolati diagram részlet

 

2. ábra SSADM LAM