4.2. A kliens–szerver modell egyszerűsített működése

iDevice ikon

Abban az esetben, amikor egy felhasználó szeretne megtekinteni egy Flash-es tartalommal is rendelkező weboldalt, a következő folyamatok történnek:

  1. A felhasználó a böngésző segítségével meghatározza a megtekinteni kívánt webhely címét.
  2. A böngészőszoftver eljuttatja a kérés tárgyát a felhasználó internetes kommunikációját menedzselő kiszolgálójához, aki központi címtárak segítségével lokalizálja a távoli gépet.
  3. A felhasználó kiszolgálója elküldi a formázott, szabványosított kérést a távoli gépnek.
  4. A távoli gép a kérés alapján elküldi (vagy szerver oldali alkalmazások esetében futtatja) a kívánt állományt.
  5. A felhasználó kiszolgálója a küldött állományokat továbbítja a felhasználó felé.
  6. A felhasználó böngészőszoftvere megjeleníti a tartalmakat a kapott információk (HTML, CSS, Javascript stb. nyelvi elemek, multimédiás állományok) alapján.

A felhasználó számítógépére kizárólag a kliens oldali nyelvi elemek, állományok jutnak el a távoli gépről, amiket a böngésző fordít le és jelenít meg. Ezek a nyelvi elemek, állományok lehetnek:

  • HTML nyelvi elemek, HTML dokumentumok (az oldal szerkezetét, a multimédiás - kép, szöveg stb. - kinézetét, pozícióját stb. leíró nyelv).
  • CSS nyelvi elemek. (Amennyiben az oldal strukturális szerkezetét szeretnénk különválasztani a formázástól, CSS nyelvi elemek segítségével határozzuk meg az oldalon található elemek tulajdonságait.)
  • Javascript nyelvi elemek. (A felhasználói futtatási környezetet kezelő, interakciós lehetőséget biztosító, dinamikus tartalomkezelést lehetővé tevő programozási nyelv.)
  • Kliens oldali alkalmazások (Flash, Java applet stb.).
  • Multimédiás fájlok (képek, videók, szövegek, hangok).
  • Egyéb állományok.