3.4.2. Értesítési eltávolítási eljárás

iDevice ikon

1. lépés: értesítés a jogosult részéről 

Az a jogosult, akinek a szerzői jogi törvény által védett szerzői művén, előadásán, hangfelvételén, műsorán, audiovizuális művén, adatbázisán fennálló jogát, továbbá a védjegyoltalomból eredő kizárólagos jogát a szolgáltató által hozzáférhetővé tett információ sérti (a továbbiakban: jogosult), teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt értesítésével felhívhatja a közvetítő szolgáltatót a jogát sértő tartalmú információ eltávolítására. A magyarországi honlapok esetében a közvetítő szolgáltató (legtöbb esetben tárhely-szolgáltató) elérhetősége a www.domain.hu honlap adatbázisában a honlap nevére keresve megtalálható.

 

Az értesítésnek tartalmaznia kell:

  • a sérelem tárgyát és a jogsértést valószínűsítő tények megjelölését;
  • a jogsértő tartalmú információ azonosításához szükséges adatokat;
  • a jogosult nevét, lakcímét, illetve székhelyét, telefonszámát, valamint elektronikus levelezési címét.

 

2. lépés: eltávolítás a szolgáltató által 

Az értesítés átvételétől számított 12 órán belül a szolgáltató köteles intézkedni az értesítésben megjelölt információhoz való hozzáférés nem biztosítása vagy az információ eltávolítása iránt, és feltüntetni, hogy az eltávolítás milyen jogosult jogsértést állító értesítése alapján történt. Ezzel egyidejűleg értesíti a tartalmat feltöltőt is az eltávolításról.

 

3. lépés: a tartalomszolgáltató kifogása

Az esetek több mint 90%-ában a felszólítást követően a tartalomszolgáltató eltűnik, és a tartalom többé nem kerül visszahelyezésre az internetre. Azonban a tartalomszolgáltató a fentiekben meghatározott tájékoztatás átvételétől számított 8 napon belül teljes bizonyító erejű magánokiratban vagy közokiratban a szolgáltatónál kifogással élhet az érintett információ eltávolításával szemben. A kifogásnak tartalmaznia kell:

  • az eltávolított, illetőleg hozzáférhetetlenné tett információ azonosítását, ideértve azt a hálózati címet, ahol az korábban hozzáférhető volt, továbbá az érintett tartalomszolgáltató azonosító adatokat;
  • indokolt nyilatkozatot arról, hogy a tartalomszolgáltató által biztosított információ nem sérti a jogosult értesítésében megjelölt jogát.

A kifogás átvételekor a szolgáltató haladéktalanul köteles az érintett információt újra hozzáférhetővé tenni, és erről a jogosultat a kifogás megküldésével értesíteni, kivéve, ha az eltávolítást vagy a hozzáférés megtiltását bíróság vagy hatóság rendelte el.

 

4. lépés: bírósági út igénybevétele

Ha a jogosult a fenti értesítés átvételétől számított 10 munkanapon belül az értesítés szerinti jogsértéssel kapcsolatos igényét bíróság előtt akár polgári vagy büntető eljárás útján érvényesíti, a szolgáltató a bíróság erre vonatkozó határozatának kézhezvételétől számított 12 órán belül az információhoz való hozzáférést ismételten nem biztosítja, illetve az információt ismételten eltávolítja. 

Az eljárás előnye, hogy a közvetítő szolgáltató nem köteles vizsgálni, hogy jogos-e az igény, mert ezt a felek egymás között eldöntik, ő csupán a megfelelően megküldött értesítésre illetve kifogásra teszi meg automatikusan a lépéseit. Amennyiben a felek közötti egyeztetés nem vezet eredményre, bíróság dönt az igényről.