10.1. Internet I.

iDevice ikon

Az internetnek számos szolgáltatását használjuk; leggyakrabban böngésző programok segítségével jelenítjük meg tartalmát. Számos böngészőprogram létezik, többnek komoly hívő tábora van, bár igen hasonló szolgáltatásokat nyújtanak. Kedvelt böngészők:

  • Firefox;
  • Opera;
  • Internet Explorer;
  • Google Chrome stb.

Bár a Windows operációs rendszer telepítésekor az IE-t telepíti, jogi kötelezettsége más böngészők telepítését is felajánlani. Ezek ingyenesen terjeszthető, szabad felhasználású szoftverek.

A böngésző beállításai - mint láttuk - sok karbantartási feladatot jelentenek a tárolt ideiglenes állományok miatt, ezért célszerű a beállítások között korlátokat felállítani.

124.  ábra: Az Internet Explorer beállításai

Ellenőrizzük a biztonsági és tartalmi korlátozásokat is. Szükség esetén - intézményi használatnál - itt is tiltólistára vehetünk oldalakat, bár ezt szerverrel kezelt hálózaton központilag célszerű meghatározni, a tiltott helyek listáját karbantartani.

A böngészők számos kiegészítő szoftvert, úgynevezett bővítményeket használnak. Ezeket az első használatkor az azt igénylő oldalban elhelyezett információk hatására a böngésző letölti, telepíti (ha engedélyezzük), illetve dönthetünk a használatukkal kapcsolatos szabályokról is.

125.  ábra: A böngésző által használt bővítmények

A böngészőn töltött idő legnagyobb hányadában olyan, hiperlinkekkel összekapcsolt állományokat jelenítünk meg, melyeknek ismerjük a címét, ezeket rendszeresen olvassuk, használjuk. Segítség, hogy felvehetjük és strukturált rendben tárolhatjuk ezek adatait a Kedvencek (Favorites) mappában. További használati szokásainkat „sütikben" (cookie) tárolja a program.

Ha azonban csak a címet ismerjük, azt mind IP címként, mind a tartománynév segítségével beírhatjuk a címsorba.

 

Előfordulhat, hogy keresnünk kell az internet szinte végtelen információhalmazában. Erre több út is kínálkozik:

  • Tematikus keresés

Témák szerint csoportosítják az interneten fellelhető tartalmakat (pl.: www.lap.hu, www.hudir.hu). Ez egyúttal egy szűrés, válogatás is, így az ilyen tematikus rendszerekbe viszonylag kevés oldal kerül be, mely csökkenti a találati lehetőségek számát. Ugyanakkor a tágabb témakörök felől a szűkebbek irányába haladtunkban valóban hasznos, oda való információkkal találkozunk. Hatékonyságát a szerkesztettség akkor növeli, ha folyamatosan karban van tartva, frissítik, az új információkat kategorizálják. Ezt nagy emberierőforrás-felhasználással lehet csak elérni.

126.  ábra: Tematikus kereső szolgáltatás

  • Kulcsszavas keresés

A folyamatosan, mintegy véletlenszerűen tallózott internetes tartalmakat matematikai modellek segítségével rendezik adatbázisba. Egy-egy keresés alkalmával ebből az adatbázisból jutunk információhoz (pl.: www.google.hu, www.bing.hu). A találatok megjelenítési sorrendjét a keresési szokások, az adott találathoz kapcsolódó linkelések és más paraméterek (némi fizetségért előre lehet kerülni a sorban) befolyásolják. Nemcsak egy szó, hanem (akár hosszabb) kifejezés is megadható a kereső mezőben. A pontosabb keresési találatok elérése érdekében célszerű a kifejezéseket idézőjelek közé tenni (ekkor az idézőjelek közti szövegmintát egyben kezeli). A keresőkifejezések közti más operátorok (műveletek) is alkalmazhatóak (a * tetszőleges karaktersorozat helyettesítésére, az and pedig valóban és kapcsolatot fejez ki stb.). A keresés pontosságát a keresőtől függő egyéb (pl. dátum, területi, nyelvi stb.) beállításokkal is finomíthatjuk, és keresésünket nemcsak szövegekre, hanem képekre, más állománytípusokra is korlátozhatjuk.

127.  ábra: Kulcsszavas kereső szolgáltatás -

képkeresési lehetőség bemutatása

A megadott kulcsszavak segítségével más keresőket keresnek meg, s ezek találatait összesítik (hisz az egyes keresők más-más algoritmus szerint működnek, más prioritásokat alkalmaznak), rendezik a megadott feltételek szerint. Ilyen például a www.ariadnet.hu, www.polymeta.hu.

128.  ábra: Metakereső